„Се чувствував како најлошата мајка на светот“: „Донесов болно бебе од болница што плачеше со денови, а потоа се случи нешто страшно“


Една жена се чувствувала како „најлошата мајка на светот“ откако соседот се пожалил на нејзиното болно бебе. Една мајка се приклучила на платформата Mumsnet за да побара мал совет и ја започна дискусијата со објаснување дека има деветмесечна ќерка која има стрептокока.

Болна од раѓање

„Беше многу болна при раѓањето и помина една недела на интензивна нега“, додаде таа. „Имавме толку среќа што таа целосно закрепна и за среќа нема трајни последици од инфекцијата“

Меѓутоа, мајката забележала дека нејзиното бебе е постојано болно од почетокот на градинката пред три месеци.

Таа објасни: „Имаше секаква настинка, кашлица и течење на носот и не спиеше добро навечер. Моето бебе беше двапати на лекар минатата недела и беше примено во болница со екстремно висока температура за која сега знаеме дека е вирусна инфекција“

Жената напишала дека тоа ја прави многу тажна, додавајќи: „Ние како родители даваме се од себе“.

Жалба на соседот

Мајката објаснила дека болеста на нејзиното дете индиректно предизвикала расправија со нејзиниот сосед, пренесува Тајла. Таа продолжила: „Мојот сосед тропна на врата утрово, велам дека нема деца па не разбира. Меѓутоа, откако бев будна цела ноќ со моето кутро бебе кое постојано имаше треска од 39+, јас бев емотивна и исцрпена, а тој се осмели да се пожали дека таа плаче и поради тоа тој и неговата сопруга неможеле да спијат“.

Соседот потоа ѝ рекол на мајката „да побара помош“ правејќи ја да се чувствува најлошо на светот затоа што нејзиното бебе плаче ноќе, и да се чувствува како лоша мајка.

Иако признала дека нејзината ќерка плачела „многу“, мајката направила „сè што е во нејзина моќ“ за да ја смири ситуацијата, вклучително и спиење со детето за да може да биде блиску до неа штом го слушне нејзиниот плач.

Таа предизвика шок на мрежите

„Јас лично сум во шок, бидејќи никогаш не би се пожалила на плачењето на бебето на соседот“, завршила мама.

„Би сакала да знам што мислат другите мајки и дали сум неправедна?“

Луѓето на интернет брзо ги споделија своите размислувања за ова, при што еден корисник на Mumsnet рече: „Што очекува тој да направи?“

„Тој е глупав насилник, треба да се сочувствува, а не да се прави паметен“

„Би го погледнал, би ја подигнал веѓата и би ја затворил вратата.„

Една мајка рече: „Не е убаво бебето да држи некого буден, така што ја разбирам нивната фрустрација, но искрено, ако не можете ништо да направите, тогаш ќе мора да се справи со тоа... беа дел од коментарите...

Што би направиле вие?!Фото:freepik