Седум природни намирници од кои секоја домаќинка може да вапса уникатни велигденски јајца: Еве кои се тие

Велигденските јајца можете да ги украсите и со природни бои. Ви стојат на располагање различни намирници кои на јајцата ќе им дадат посебни нијанси.

Постапката за природно боење на јајцата е иста за сите намирници:

Во тенџере измешајте еден литар вода со две лажици алкохолен оцет. Оставете ја течноста да зоврие, додадете природни бои во тенџерето, намалете ја температурата на најниско и оставете полека да се готви околу половина час. Процедете ја обоената вода и оставете да се излади, па дури потоа додајте ги ладните варени јајца. Оставете ги да отстојат барем час или два.

Жолти велигденски јајца
Во водата додадете 3 лажици куркума и заштитете ги рацете со ракавици за жолтиот зачин да не остави светли дамки на рацете.

Розеви велигденски јајца
Во водата додадете 500 грама свежо цвекло. Не грижете се ако јајцата на почетокот изгледаат темно кафени. Откако ќе се исушат, ќе добиете нежно розова боја.

Портокал велигденски јајца
Додадете четири чаши жолти лушпи од кромид во тенџерето за да им дадете на велигденските јајца портокалова боја.

Зелени велигденски јајца
Обојте ја водата зелена со помош на 500 грама листови спанаќ. Можете да го измешате со друг зелен лиснат зеленчук како блитва, коприва и магдонос.

Виолетови велигденски јајца
За нив ќе ви требаат четири чаши виолетова кора од кромид.

Сино-сиви велигденски јајца
Издробете 500 грама боровинки и сварете ги во вода со додаток на оцет. Резултатот ќе бидат интересни велигденски јајца со посебна сино-сива нијанса.

Сини велигденски јајца
Во врелата вода додадете 500 грама сечкана виолетова зелка. Потопувањето на јајцата во таа вода ќе им даде на вашите велигденски јајца нежно сина боја. Доколку сакате да ја засилите бојата, оставете ги јајцата да киснат во боја преку ноќ во фрижидер.

Фото: Freepik.com
Извор: Zadovoljna.dnevnik.hr