Шест тајни на француските фармацевти за вашата кожа да изгледа најдобро досега

„Во Франција, фармацевтите навистина ја водат индустријата за нега на кожа; Кога имате какви било прашања за производите, секогаш одите во аптека за да го најдете најдоброто“, вели Наташа Бонжу, француска фармацевтка која живее и работи во Њујорк повеќе од една деценија. По 15 години истражување на кожата, истоимениот бренд за убавина Bonjout  штотуку е лансиран со еден херој наречен Le Balm Skin Savior Solid Sérum.

За да создаде мешавина од активни состојки погодни за сите типови кожа, од чувствителна до склона кон акни, Bonjout создаде некомедогена формула која содржи природни растителни матични клетки кои потекнуваат од југот на Франција и повеќе од 60 активни супстанции дизајнирани да помогнат во поправка и регенерација на кожата.  Таа нагласува дека овој уникатен метод на формулација со користење на цели растителни клетки создава вистинска биокомпатибилност со кожата за моментален сјај кој станува уште подобар со текот на времето.

Непотребно е да се каже дека тоа е во согласност со пристапот на француската култура кој на прво место ја става кожата, кој честопати искривува 90% нега на кожата и 10% шминка. „Козметиката е вашиот најдобар пријател, но никогаш нема да ја замени внатрешната моќ на вашата кожа“, вели таа. Друг столб? Има убавина во едноставноста. Нејзиниот личен етос за убавина е секогаш „Троши помалку, но консумирај подобро“. Од нежно чистење до природни лекови, подолу Бонжу ги споделува нејзините шест тајни за вашиот најдобар тен.

1. Користете состојки кои работат - не против - едни со други

„Не преоптоварувајте ја кожата - користете само активни состојки кои работат заедно“, вели Бонжут, која поминала пет години комбинирајќи ги правилните нивоа на активни материи за Le Balm за да избегне неправилно „коктелирање“ на различни производи. Добра мешавина, на пример, е витамин Ц и заштитен СПФ, или ретинол и хидратантна хијалуронска киселина како Skinceuticals H.A. Intensifier. „Избегнувајте нанесување на ретинол со витамин Ц“, вели таа, истакнувајќи дека може да создаде иритација и воспаление, додека слоевитоста на ретинол и ниацинамид едноставно „ќе се поништат еден со друг“ и е скапо трошење на активни материи. „Добрата рутина за нега на кожата се однесува на насочени производи кои навистина даваат резултати бидејќи нашата кожа не сака преоптеретување“ вели таа.

2. Прескокнете го утринското чистење

За да ја заштитите вашата кожна бариера, Бонжут предлага нежно двојно чистење навечер, а потоа наутро, испирање на кожата со термална вода или испрскување со тонирачка магла . Тоа е „целосна спротивност на американскиот метод за „squeaky clean“ со причина: „Секоја вечер, вашата кожа ја реконституира својата флора за да се заштити“, вели таа. „Едноставно плакнење наутро со термална вода како Avène термална изворска вода или нежен тонер за цветна вода како Herbivore rose Hibiscus Face Mist е сè што треба да направите пред да го започнете денот“. Навечер, „двојното чистење е капитал, особено кога носам крема за сончање или шминка, за да ги отстранам загадените честички на Менхетен“, вели таа. „Кога останувам дома, нежно ја чистам кожата само со мојата Collosol Eau de Lait или мицеларна вода“. Ѝ се допаѓа Bioderma Micellar Water како прв чекор, и Caudalie Vinoclean Foaming Cleanser или Tata Harper Softening Cleanser како второ „двојно“ чистење.

3. Нанесете сè - вклучувајќи ја и вашата шминка - со прстите

„Секогаш ги користам прстите за да се шминкам“, вели Бонжут. „Масажата е терапија за зајакнување на нашата самодоверба и намалување на стресот и анксиозноста“, објаснува таа, додавајќи дека создава прозорец за „помалку грижи, подобар сон и сјајна кожа“. Таа ја избрала својата иновативна текстура без вода за Le Balm така за да може да се загрее меѓу прстите и да се масира во кожата за „итно смирување и регенерација“. Таа истакнува дека во Франција, луѓето барем еднаш месечно заради нега на лицето имаат третмани поради нивната исцелителна моќ. „Најневеројатниот третман кој некогаш сум го пробала за кожа е Joelle Cioccо во Париз. Таа е францускиот фацијалист кој ја измислил „букалната масажа“, работејќи не само на надворешната страна на лицето, туку и на внатрешната страна низ усната шуплина“, вели таа. „Изгледа многу чудно, но вреди“. И за оние од државата во областа Њујорк, пријателката на Бонжут, Изабел Белис, тренирала со Ciocco за слична техника на интраорална масажа.

4. Прифатете ги природните лекови

Бонжу нагласува дека иако науката е секогаш на врвот во француската фармација, природните лекови се почитуваат поради нивните органски исцелувачки способности (како моќните растителни клетки во нејзиниот Le Balm). Таа, исто така, препорачува матичен млеч, супстанца густа со хранливи материи „произведена од пчелите работници“, вели таа, додавајќи дека „тоа е единствената храна за матицата“. Може да се јаде или да се нанесува директно на кожата како „најдобар засилувач на имунолошкиот систем“ и преполн е со антиоксиданси кои се борат против воспалението и го поттикнуваат заздравувањето на раните. Таа купува ArkoRoyal Organic Royal Jelly 2500 mg 20 ампули во Франција и споменува дека Beehive Botanicals Fresh Royal Jelly, 100% Pure може да биде еквивалентна размена. „Изобилува со јаглехидрати, протеини, амино киселини, масни киселини, витамини и минерали“, вели таа.

5. Посегнете по минерални креми за сончање

Иако секоја заштита од сонце е подобра отколку без заштита, Бонжут силно препорачува да користите минерални креми за сончање наместо хемиски формули секогаш кога е можно. „Хемиските креми за сончање можат да ви предизвикаат акни, печење, чешање и пецкање на кожата“, предупредува таа. „Најдобрите креми за сончање се 100% минерални филтри, а овие може да се користат секој ден. Според Бонжут, француските фармацевти се колнат во La-Roche-Posay Anthelios Mineral Tinted Sunscreen SPF 50, што е 100% минерална опција. А потоа, за хибридна формула, тука е саканата формула Elta MD UV Clear Tinted широк спектар SPF 46 која е со делумно минерални (цинк оксид) и делумно хемиски (октиноксати) состојки.

6. Помалку е повеќе

„Вашата рутина за нега на кожата не треба да содржи премногу козметика од многу различни брендови“, вели Бонжу, истакнувајќи дека нега на кожа за повеќекратна употреба и лесна рака се француски начин. Таа го користи Le Balm како прв и последен чекор од нејзината рутина (напоменувајќи дека може да се нанесе по лесен серум како серумот Caudalie Vinoperfect) и пред да се нашминка. „Ако треба да одам на пуст остров и да ме замолите да изберам само еден производ, јас би рекла Le Balm“, вели таа за создавањето решение 8-во-1. „Тоа е серум, хидратантен, хранлив крем, крем за очи, ноќен крем, маска за ноќевање, третман со маст и нега на усните. Работев на оваа формулација пет години за да го добијам производот што ви дава совршено сјајно „je ne sais quoi“.“ А кој не го сака тоа?


Извор: vogue.co.uk


ФОТО: фрипик