Што да јадете за Велигденските пости: Рецепт за фигаро обланди

Фото: Shutterstock

Велигден полека се ближи, а доколку сте почнале да размислувате кои колачи би можеле да ги направите, во продолжение ви пренесуваме еден рецепт за највкусните посни колачи.

Потребни состојки: 

100 гр сливи

100 гр смокви 

100 гр урми

100 гр суво грозје

100 гр ореви

100 гр печени лешници

1 лажица шеќер во прав

2 лажици мед

сок од еден лимон

2 мали обланди

100 гр посно чоколадо

30 гр мелени печени лешници за декорација


Подготовка: 

Урмите, смоквите и сливите исечкајте ги на тенки парчиња, измешајте ги со крупно сечканите ореви и издробените печени лешници, сувото грозје и сокот од лимон. Додадете шеќер во прав и мед и добро измешајте. Ставете ја смесата помеѓу обландите и притиснете надолу со потежок предмет. Следниот ден се прелива со посно чоколадо и се посипува со мелени печени лешници, па кога ќе се стврдне се сече на коцки.

Извор: stil.kurir.rs

*пр-објава