Што се случува со нашето тело кога ќе престанеме да пиеме алкохол?

Уште од нашето детство, медиумите, родителите, лекарите и пријателите нè предупредуваат за лошите ефекти на алкохолните пијалаци.

Сепак, повеќето од нас, понекогаш сакааат да се напијат, но редовно (прекумерно) конзумирање алкохол може да доведе до различни форми на рак, дијабетес и болести на црниот дроб, а, исто така, негативно влијае на нашиот изглед и благосостојба.

Ако често сте во лошо расположение, имате проблеми со апетитот, спиете лошо, имате сува, чувствителна и црвена кожа и слаба концентрација, можеби е време да кажете збогум на сите алкохолни пијалоци.

Ако ви треба дополнителен поттик, проверете што се случува со нашето тело кога престануваме да пиеме алкохол.

1 час

Зголемена функција на црниот дроб; панкреасот почнува да произведува дополнителен инсулин, предизвикувајќи интензивна желба за јаглени хидрати.

1 ден

Шеќерот во крвта е нормализиран. Постои чувство на дехидратација, бидејќи алкохолот делува како диуретик.

2 дена

Телото конечно ги елиминира токсините. Ако навистина пиеме премногу, тоа е речиси главоболка и општо чувство на лоша состојба.

3 дена

Телото не бара само мрсна, солена и нездрава храна. Ние сме повторно во нормална состојба - психички и физички!

1 недела

Имаме многу повеќе енергија. Кожата одеднаш е брилијантна, хидрирана и изгледа помлада. Можните проблеми со првут и егзема се значително подобрени.

1 месец

Маснотијата во црниот дроб е намалена за 15 проценти, што ја зголемува способноста за филтрирање на токсините од нашето тело. Околу абдоменот нема повеќе маснотии, а кожата на лицето е сјајна и мазна.

1 година

Една година по престанокот на консумирање алкохол е забележано значително намалување на масните наслаги околу стомакот - просечната загуби до 6 кг! Исто така, постои значително намалување на ризикот од рак на дојка, црн дроб и орален карцином.