Што се случува со телото кога со години пиеме кафе секој ден? 4 работи што ќе се случат ако престанете да го пиете

Ако кафето е првото нешто што го пиете по будењето со години, што се случува со вашето тело? А што ќе се случи ако го исфрлите истото кафе од исхраната?

Постои навика да се пие кафе секој ден, но што се случува со нашето тело ако пиеме најмалку 200 мл кафе секој ден?

Недостатоци од пиење кафе:

Не се препорачува да се пие на празен стомак, бидејќи кафето предизвикува синтеза на хормонот холецистокинин, кој го активира варењето. И ако желудникот е празен, тогаш нема што да се вари - како резултат на тоа, постои ризик од развој на симптоми на горушица и гастритис.

Кафето ја зголемува киселоста на желудникот, крвниот притисок и предизвикува пореметување на сонот.

Конзервансите во кафето негативно влијаат на метаболизмот и предизвикуваат развој на целулит.

Зајакнувачкиот ефект на кафето ги подобрува перформансите еден час по пиењето на пијалокот. И по уште еден час може да почувствувате поспаност.

Кафето не се препорачува за жени за време на бременост и доење. Кофеинот ја преминува плацентата, предизвикувајќи намалување на железото (Fe) и другите минерали во мајчиното млеко.

Кафето предизвикува зависност, а прекумерното консумирање доведува до дехидрација.

Придобивки од кафето: 

Кафето содржи антиоксиданси кои ги отстрануваат слободните радикали од телото. Овие антиоксиданси се борат против малигните неоплазми, одредени срцеви патологии, дијабетес мелитус и паркинсонизам.

Кафето помага да се ослободите од главоболката со проширување на крвните садови во мозокот.

Зошто не се препорачува пиење кафе по станувањето наутро?

Хормонот кортизол телото го синтетизира во текот на денот, тој ни помага да се разбудиме наутро и да заспиеме навечер. Наутро нивото на кортизол е највисоко, а со пиење кафе во ова време ќе ја блокираме синтезата на овој хормон и по некое време ќе сакаме да спиеме. Производството на кортизол се јавува во 6-9 часот, а максимумот е во 8-9 часот, така што оптималното време за шолја кафе е 10 часот или после ручекот.

Што ќе се случи ако се откажете од кафето?

1. Телото подобро ќе ги апсорбира витамините – Кофеинот го уништува витаминот Б и ја намалува концентрацијата на минерали како Fe, K, Zn, Ca во телото. Само 1 чаша ја одложува апсорпцијата на калциум за 3 часа. Покрај тоа, кофеинот го исфрла минералот калциум од телото, а коскеното ткиво станува кршливо.

2. Можете да изгубите тежина - Кофеинот ја активира синтезата на кортизол и влијае на функцијата на надбубрежната жлезда. Надбубрежните жлезди работат заедно со тироидната жлезда, што влијае на метаболизмот. Поради кафето тоа станува побавно, а личноста се чувствува подобро.

3. Имунолошкиот одговор ќе се зголеми - Кофеинот е штетен за имунолошкиот систем (поради тироидната жлезда). Недоволната функција на тироидната жлезда доведува до ослабен имунолошки систем.

4. Ќе заборавите на проблемите со црниот дроб

Кафето тешко се вари. Црниот дроб произведува ензими кои го разградуваат кафето и го метаболизираат.


Извор: stil.kurir.rs