Со причина се нарекува женска билка: Најдобриот чај за болна менструација има многу супермоќи

Најдобриот природен лек против болна менструацијата е познат по многуте корисни ефекти врз телото на жената

Познато е дека бобинките се еден од најдобрите избори кога станува збор за овошје, а често се препорачуваат и на дијабетичарите поради нивниот низок гликемиски индекс.

Меѓутоа, малината обично ја нарекуваат „женско растение“, поради бројните придобивки што ги дава за здравјето на жените, благодарение на бројните биоактивни соединенија кои го штитат женското тело од многу болести.

Покрај тоа што плодот на ова овошје е моќен, често се препорачува и листот од малина, кој има долга традиција на употреба во народната медицина.

Листот од малина е богат со витамини од Б комплекс, витамин Ц и бројни минерали, вклучувајќи магнезиум, цинк, фосфор и железо. Сепак, се издвојува поради изобилството на антиоксиданси, а во листот од малина можете да најдете полифенолни танини и флавоноиди, кои делуваат како антиоксиданти во телото и ги штитат клетките од оштетување. Има и елагична киселина, ефикасен фитонутриент и антиоксиданс и многу други корисни материи.

Зошто жените треба да пијат чај од листови од малина?

Неколку научни студии покажаа дека листовите од малина ги ублажуваат симптомите на предменструален синдром (ПМС) и менструација, како што се грчеви, гадење и повраќање, малаксаност и дијареа.

Иако не постои конкретна препорака за количината на чај од листовите малина во деновите пред и за време на менструацијата, обично се советува да се пие по малку во текот на денот.

Чај од листови од малина

Состојки:

1 лажичка суви и сечкани листови малина

200 мл вода

Подготовка: 

Прелијте со врела вода една лажичка исечкани листови малина и оставете покриено 10 минути. Потоа процедете.

Примена: 

Пијте 2-3 шолји дневно или 600 мл чај во текот на денот во мали голтки.

Зошто треба да пиете чај од листови од малина?

Со оглед на толку силниот ефект, овој чај се користи за голем број состојби и во многу други ситуации, а овие се најчестите.

За поздрава бременост

Чајот од листовите од малина често им се препорачува на трудниците бидејќи може да ја зајакне матката, да ги ублажи утринските мачнини и да спречи прекумерно крварење по породувањето.

За пократко породување

Низ историјата, акушерките често им давале билни чаеви на идните и новите мајки, а чајот од листовите малина е еден од нив.

Познато е дека соединението фрагарин, кое се наоѓа во листовите од црвената малина, помага во тонирање и затегнување на мускулите во пределот на карлицата, вклучувајќи ги и оние во ѕидовите на матката, што може да го олесни породувањето.

Така, студијата спроведена од вработените во австралиската болница „Вестмид“ покажала дека жените кои пиеле чај од листови од малина во последните недели од бременоста имале пократко прво породување.

Превенција на рак

Центарот за рак „Холинг“ на Медицинскиот универзитет во Јужна Каролина спроведе истражување кое покажа дека телото лесно ја апсорбира елагичната киселина од листовите на малината, што придонесува за смрт на клетките кај одредени видови на рак на: дебелото црево, белите дробови, дојката, кожата, црниот дроб и јазикот.

Против воспаление

Со оглед на тоа што содржат антоцијани, супстанцата што им ја дава црвената боја на малините, ова растение има антиинфламаторно и благо аналгетско дејство кај пациенти кои имаат проблеми со артритис и други воспалителни заболувања на зглобовите.

Извор: glossy.espreso.co.rs