Мартини со тиква: Есенски коктел кој треба да им го подготвите на вашите гости

Овој сладок коктел на база на вотка е идеален за поканети и непоканети гости (сезоната на прослави е пред нас), а добриот впечаток што ќе го оставите на нив е загарантиран... На здравје!

Состојки:

-60 мл вотка

-лажица кокосово млеко

-една лажичка шеќерен сируп

-две лажички пире од тиква

-капка екстракт од ванила

-коцкa мраз


Подготовка:

Вотката ставете ја во шејкер, додадете шеќерен сируп, кокосово млеко, пирето од тиква и ванила, па затворете и добро протресете да се соединат сите вкусови. Се цеди во чаша за мартини, се украсува по желба и се служи веднаш.


Фото: freepik