Три совети како да ја ублажите менопаузата: Што треба да јадете и што е најдобро за намалување за стресот

Според експертите, ова се 3 совети како да ги заштитите жените во менопауза од стареење.

Треба да го заштитите вашиот мозок од стареењето вели неврологот Лиза Москони, д-р, автор на „Мозокот за менопауза“.

Одредени хормонални промени за време на менопаузата може да бидат доста тешки за женскиот мозок. „Транзицијата кон менопауза може да трае од 2 до 14 години“.

Можеби нема да можете да ја контролирате транзицијата, но можете да го подготвите вашиот мозок за неговото влијание. Овде, Москони ги споделува своите најдобри совети за начин на живот за да го подготвите вашиот мозок за успех, на која било возраст.

1. Вежбање

Вежбањето е веројатно најдоброто нешто што можете да го направите за вашиот мозок. „Постојано се покажаува дека навистина го поддржува здравјето на невроните - не само кога сте млади, туку во сите фази и сфери на животот“, вели Москони.

Каков вид на вежбање е најважен? Тоа зависи од вашите индивидуални грижи и цели. „Кардиото се чини дека е особено корисно за термичка регулација, температурата на телото, навистина помага во ублажување на ноќното потење“, забележува таа.

„Се чини дека помага и за когнитивното здравје.“ Од друга страна, се покажа дека тренинзите за сила помагаат во активирање на клеточниот метаболизам, зачувување на мускулната маса и здравјето на коските и подобрување на расположението, вели таа.

„Некои жени доживуваат лутина и раздразливост, дури и бес, за време на менопаузата“, забележува таа. „Изгледа дека вежбањето им помага барем на некои жени да ја ублажат напнатоста. Што се однесува до вежбите за рамнотежа и флексибилност како јога, пилатес, Москони објаснува дека тие можат да помогнат да се намали стресот.

2. Исхрана

Вашиот мозок е сложен орган кој напредува на хранливите материи што ги бара. Урамнотежената исхрана полна со антиоксиданси, омега-3, протеини и антиинфламаторна храна не е само гориво за вашето тело. „Истите хранливи материи ќе влезат во вашите мозочни клетки и ќе разговараат со вашата ДНК и ќе и кажат што да прави“, вели Москони.

Се препорачува зелена медитеранска исхрана со многу свежо овошје и зеленчук. Клучот е да го нахраните вашиот микробиом со пребиотични растителни влакна, кои се наоѓаат во овошјето и зеленчукот.

3. Начин на размислување

Конечно, Москони забележува дека начинот на кој размислувате за стареењето и менопаузата може да влијае на здравјето на вашиот мозок со текот на времето.

„Постојат култури и општества низ светот каде жените не се плашат од менопауза... и тоа е во корелација со помалку симптоми“, објаснува таа. На пример, во Јапонија, зборот за менопауза е коненки, што значи „обновена енергија“.

Москони додава: „Тоа значи нова фаза од животот. Тоа е нешто од што не треба да се плашиме“. Случајно, истражувањето покажа дека Јапонките пријавуваат помалку проблеми со менопаузата, пренесува Mind Body Green.

„Во некои делови на Индија, жените добиваат статус по менопаузата“, објаснува Москони. „Тие имаат повеќе слобода, гледаат кон нив и немаат други симптоми на менопауза освен промени во видот.

Заштитата на вашиот мозок е важна, но начинот на размислување е клучен. На крајот на краиштата, позитивниот став кон стареењето е поврзан со подолг животен век.