(ВИДЕО) Недостатокот на витамин Д се гледа и на косата: Фризерка советува на што да обрнеме внимание

Видеото веднаш стана хит на социјалните мрежи. 

Ерика Вестбрук, сопственичка на фризерски салон во Тексас, на видеото покажа дека дури и на нејзината коса може да се забележи дека има недостаток на витамин Д.
Таа објави видео на „ТикТок“ на кое се гледа како ја чешла косата на нејзина клиентка додека „свлекува“ се повеќе и повеќе од косата. 

@westbrookco.thesalon

This is what vitamin deficiency hair loss looks like. If your hair looks like this as you comb you need to talk to your doctor. It can get better.

original sound - WestbrookCo.TheSalon

„Вака изгледа недостаток на витамин Д“, напиша фризерката во описот на видеото, кое е прегледано повеќе од три милиони пати! 

 „Ако вашата коса изгледа вака кога ја чешлате, треба да одите на лекар“, рече таа. Покрај три милиони прегледи, видеото собра и голем број лајкови и коментари, а луѓето најмногу се заблагодаруваат на фризерката за подигнување на свеста за оваа значајна тема. Инаку, таа на видеото објасни дека забележала дека ѝ опаѓа косата на клиентката и ја советувала да оди на лекар, по што тестовите потврдиле дека има недостаток на витамин Д.
Експертката за коса, трихологот д-р Анабел Кингсли објаснува дека кај косата не е важно ткивото, па затоа втора прима хранливи материи. Дури и мал недостаток, вели таа, може да доведе до опаѓање на косата, а најчести причини се недостаток на железо, витамин Б12, витамин Д или цинк. Некои од најважните хранливи состојки за здрава коса се витамин Д и биотин, витамини Б2 и Б12, цинк, железо и омега масни киселини.

извор:mondo.rs

-Здрави или болни: Експерти ширум светот ги повикаа владите да го внесат витаминот Д во своите стратегии
-Пијте ги превентивно: Неопходни витамини за овој период