Витаминска бомба од 5 состојки: Ја подобрува крвната слика, го зајакнува имунитетот

фото:SHUTTERSTOCK

Доколку сакате да го зајакнете имунитетот, но и да ја подобрите крвната слика, овој пијалак е одлично решение. Лесно е да се направи, ќе ви го зајакне имунитетот и ќе ви ја врати енергијата.

Потребни ви се следниве состојки за подготовка:

Варено цвекло

Зелено јаболко

Моркови

Лимон

Ѓумбир

Подготовка: Ставете ги состојките во мешалка или соковник и добро промешајте и пијалокот е подготвен.

Овој сок содржи антиоксиданси кои имаат антиинфламаторно дејство, а станува збор за вистинска витаминска бомба која има корисен ефект врз имунитетот. Се бори против симптомите на настинка и грип.

Благодарение на цвеклото, овој пијалок е богат со железо, затоа се препорачува за луѓе кои имаат анемија или ревматоиден артритис.

Една чаша од овој сок ќе содржи калиум, витамин А, витамин Ц, потоа Б6 и Б9, како и други здрави состојки кои го зајакнуваат имунитетот.


извор:GLOSSY