Време од денот кога треба да избегнувате јаболка: Тогаш телото не може да ги разгради хранливите материи

Познато е дека јаболката се многу здраво овошје, но она што повеќето луѓе не го знаат е дека постои одредено време кога јаболкото станува контрапродуктивно за телото. Кога е најлошото време да се јаде јаболко?

Придобивките од јадење јаболка

Јаболката се богати со диетални влакна, кои ви помагаат да останете сити подолго време и ве спречуваат да се прејадете. Исто така, ви помагаат да одржите здрав дигестивен систем.

Богати се со антиоксиданси кои ви помагаат да спречите болести како рак и дијабетес.

Јаболката се богати со витамин Ц кој е одличен за вашиот имунолошки систем и ве спречува од настинки и грип.

Богати се со калиум кој ви помага да останете хидрирани и полни со енергија подолг временски период.

Богати се со витамин А и витамин Б6.

Јаболкото е супер здрава опција за нискокалорична ужина.

Кога е најлошото време да се јаде јаболко?

Најлошо време за јадење јаболка е ноќе, кога метаболизмот се забавува и телото влегува во фаза на одмор. Кога тоа ќе се случи, вашето тело не може да ги разгради хранливите материи во јаболкото и на крајот ги исфрла.

Зошто утрото е најдобро време?

Кога јадете јаболка наутро, му помагате на вашето тело на многу начини. Од една страна, го намалувате ризикот од дијабетес, срцеви заболувања и дебелина. Од друга страна, можете исто така да одржувате здрава тежина додека ги зголемувате вашите шанси да останете активни во текот на денот.

Покрај тоа, нивната висока содржина на влакна придонесува за правилно функционирање на дигестивниот систем, што ќе направи да се чувствувате сити до следниот оброк.

На што друго треба да внимавате?

Ако го следиме општото правило дека утрото е најдобро време за јаболка, а вечерта е најлошо, тогаш можеме да заклучиме дека и другите периоди од денот се лоши за конзумирање на вашето омилено овошје. А вистината е дека сè уште постои период од денот кога треба да избегнувате да јадете јаболка. Затоа, исто така, имајте на ум дека ако јадете јаболко после тренингот, вашето тело нема да ги разгради неговите хранливи материи. Тоа е затоа што на телото му требаат протеини за поправка на мускулите и јаглени хидрати за енергија.

Она што всушност ќе се случи е дека телото ќе ги разгради своите шеќери, ослободувајќи ги во крвотокот, каде што ќе се претворат во гликоза. Не е најдобро после вежбање, кога на вашето тело му требаат протеини и јаглени хидрати за ефикасно закрепнување.

Извор: vesti-online.com