Зошто е важно да имате интимни врски по 50-тата година: Големи придобивки за жената во менопауза

Зошто е важно да имате интимни врски по 50-тата година - какви предности носи водењето љубов во средни години за физичкото и психичкото здравје!

Интимните врски не завршуваат со годините, тоа е една од најголемите заблуди. Тие можат да бидат квалитетни и одлични без разлика на бројот на години на партнерот. Сепак, точно е дека во средната возраст, особено за време на менопаузата, телото на жената може да се промени и да се доживеат различни симптоми, од кои многу не се пријатни. Сепак, тоа не мора да значи дека треба да се откажете од интимните врски, туку дека за жените менопаузата може да биде важна и добра пресвртница на ова поле.

Интимните врски по 50 се исклучително важни за менталното и физичкото здравје - еве како тие влијаат на вас:

1. Долговечност и здравје – Квалитетната исхрана, вежбањето и редовните медицински прегледи дефинитивно ќе ви помогнат да го одржите доброто здравје и да постигнете долговечност. Но, во никој случај не ги игнорирајте придобивките од активностите како водење љубов на оваа возраст. Според д-р Џастин Лемилер, истражувач од Институтот Кинси, интимните односи во постарата зрелост не се добри само за физичкото здравје (тие обезбедуваат форма на вежбање) и менталното здравје (тие го подигнуваат расположението и го намалуваат стресот), туку се добри и за мозокот. „Студиите покажаа дека постарите луѓе кои имаат интимни односи имаат подобра меморија“, вели тој. Освен тоа, се покажало дека помага во емотивното поврзување, а луѓето кои се во емотивни врски живеат подолго – велат експертите.

2. Имате поголема слобода и можете да бидете спонтани - Конечно, повеќе не треба да се грижите за контрацептивни средства и нервозно да ги броите деновите до следната менструација. „Без проблеми со менструацијата, интимноста може да биде поспонтана и помалку стресна“, вели експертот за интимност д-р Џулијан Морис. Затоа, отфрлете ги сите календари и избришете ги сите апликации за следење периоди и само препуштете се на страстите. Друга позитивна работа за еротската енергија во педесеттите е слободата од сите стравови кои можат да ве задржат. Иако можеби сте биле под стрес за вашите еротски изведби во младоста, сега подобро го разбирате вашето тело и знаете што е најдобро за вас.

3. Вашето тело има корист од оргазми по менопаузата - Во менопаузата вашето тело се соочува со губење на хормонот естроген, кој е важен за одржување на влажна вагина, што може да доведе до атрофија и болен однос, велат експертите. Но, добрата вест е дека редовниот однос може да помогне да се намали ризикот од сувост во интимната област. Во случај тоа да не помогне, секогаш можете да користите природен лубрикант на база на вода.

4. Ќе имате подобри односи ако сте во добра форма - „Повеќето од нас нема да можат да ги прават позите на Кама Сутра на 50 години како што можевме во нашите 20-ти“, вели Антонија Хол, авторка на The Ultimate- Водич за мулти-оргазмичен живот. Сепак, одржувањето во добра форма може да помогне. Овде се препорачуваат кардио вежби за да се изгради издржливост, но не заборавајте да вклучите вежби за флексибилност за да спречите можни повреди. Хол, исто така, ја нагласува важноста да се прават Кегелови вежби за зајакнување на мускулите на дното на карлицата. „Ова ќе ви помогне да стапите во контакт со вашата еротска енергија и да ви даде поинтензивни оргазми“, вели таа.

5. Вашето тело е убаво такво какво што е - Со возраста, нашето тело се менува и старее. Запомнете дека ова е природно и прифатете го вашето тело какво што е. Доколку имате проблеми со ова, сертифицираниот експерт за сексуалност Др. Џејн Флајшман предлага да користите свеќи и да ги затемните светлата. „Ако не ви е удобно да се соблекувате пред партнерот, легнете во кревет пред него“, советува таа. Но, на крајот, не дозволувајте вашите несигурности да го попречат задоволството да ја споделите интимноста со партнерот.

6. Одредени пози се побезбедни од другите - Водењето љубов може да биде физички напорно - некои пози можат да направат притисок на колковите, колената или грбот. Затоа Хол препорачува да се испробуваат пози кои користат поголеми мускулни групи, како што се мисионерска, лажичка и кучешка поза. Откако ќе најдете омилена, „почитувајте ги вашите граници и фокусирајте се на вашето дишење“, вели таа. Колку подлабоко дишете, толку повеќе кислород добивате, што значи поинтензивни оргазми. Затоа, вдишете длабоко и уживајте!

7. Работите сè уште можат да се вжештат - Никогаш не е доцна да ги разгорите страстите на вашиот партнер - постојат различни начини да го остварите тоа. Морис препорачува интимност во различни периоди од денот. „Обидете се со водена љубов пред вечера, а потоа згответе или излезете на вечера“, вели таа. „Тоа целосно ја менува атмосферата на оброкот.“ Таа, исто така, препорачува да направите список со вашиот партнер на сите интимни работи што никогаш не сте ги направиле. Би можеле да се обидете и да почнете да работите на нив. На пример, играчките специјално дизајнирани за парови може да бидат одличен начин да додадете нова димензија на интимните односи, дури и самото купување може да биде возбудливо. „Една од позитивните работи е дека знаеш што сакаш и можеш да бидеш уверена да го пренесеш тоа“, вели таа. Затоа, не бидете срамежливи! Сега е вашето време.