37-ГОДИШЕН ПАЦИЕНТ НА РЕСПИРАТОР: Во ГОБ „8 Септември“ денеска примени нови 16 пациенти

И покрај тоа што расте трендот на се поголем број излекувани пациенти, денеска во најголемиот ковид-центар во Македонија, ГОБ „8 Септември“ се примени 16 новозаразени со Ковид-19, и тоа со многу тешка клиничка слика.

-Се радуваме на секој излекуван пациент. Денеска оттука заминаа 17 луѓе кои се изборија успешно со болеста. Некои беа во болницата цели три недели, бидејќи лекувањето трае долго. Но, за жал, денешната статистика покажува дека хоспитализирани се 16 нови заразени се вирусот, кои доаѓаат на лекување со многу сериозна клиничка слика. Некои од нив имаа сатурација 40, 50, едвај дишат, велат извори на Фактор од болницата.

Целиот текст прочитајте го на фактор.мк