6 видови на храна за детоксикација на телото по празниците

За повеќе здравје и убавина

За среќа, има голем број на корисни видови на храна што можат да ни помогнат да се вратиме во добра форма брзо, елиминирајќи ги вишокот масти и течности. Такви се доматите, авокадото, риба, боровинки, спанаќ, аспарагус. Кои други видови на храна се добри за додавање во вашето мени после празници?


Цитрусни овошја

Овошјето е одлично за детоксикација на телото. Цитрусните овошја се едни од најкорисните после празничен оброк кога сакате да ослабете.Фитохемикалиите во плодовите помагаат да се разложат вишокот маснотии. Цитрусните овошја, исто така помагаат во работата на црниот дроб.


Пијте чај од хибискус

Чајот е одличен за детоксикација на телото. Покрај зелениот чај, можете да додадете и чај од хибискус во вашето мени. За време на празниците консумираме повеќе храна солена, кисела, јадеме и слатки.

Сето ова предизвикува телото да задржи вишок течности. Како резултат на тоа, ние се чувствуваме подуени, како отечени. Чајот од хибискус ја намалува подуеноста на стомакот и исто така влијае на тоа како работи алдостеронот, хормонот одговорен за метаболизмот на електролити и балансот на водата.


Додадете куркума во вашето мени

Куркумата е уникатен зачин со силен антиинфламаторен ефект врз телото,  особено на црниот дроб. Според истражувањето, неговата редовна потрошувачка може значително да го намали ризикот од опструкција на билијарниот тракт. Куркумата помага во намалувањето на ризикот од карцином, се грижи за здравјето на срцето и го зајакнува имунитетот.


Цвекло

Вкусно е во салата, варено, како свеж зеленчук, како пире. Додавањето на црвеното цвекло во менито за празници ќе помогне во детоксикацијата на вашето тело. Овој вид на зеленчук содржи еден вид антиоксиданти наречени беталаини, што помага да се обноват и регенерираат клетките во црниот дроб, главниот центар за детоксикација на телото.


Киви

После големата количина на храна што ја консумираме за време на празниците, може да се појави и запек. Кивите се одлично овошје за надминување на тоа. Не само што е богата со витамини и минерали, туку содржи влакна кои ја потикнуваат работата на дебелото црево. Знаете дека нередовното јадење е штетно за здравјето и предизвикува токсини во организмот.

Ако не страдате од нетолеранција кон нив, можете да ги ставите во режимот на детоксикација после празниците.