Актерката Одри Хепберн се релаксирала од стрес исто како нашите баби: Тоа што го правела со рацете ослободува од негативни мисли

Како актерката Одри Хепберн се ослободува од стресот - една активност на нашите баби може да помогне да се исчисти умот од негативните мисли.

Во современиот свет постојат различни техники и третмани за борба против стресот, како масажи, вежби, спа моменти, а забораваме на старите тајни кои ги користеле нашите баби. Знаете дека работата со раце релаксира и одмора, ова особено може да се однесува на плетењето. Нашите баби плетеа со часови, создаваа уметнички дела и со љубов плетеа топли чорапи, џемпери и шалови за себе и за своите најблиски. Денеска се потсетивме колку е релаксирачко и прекрасно плетењето, а токму така се опушташе познатата актерка Одри Хепберн.

View this post on Instagram

A post shared by Audrey Hepburn (@soaudreyhepburn)По објавувањето на филмовите „Појадок кај Тифани“ и „Римски одмор“, Одри стана популарна, но таа претпочиташе да ги поминува вечерите сама наместо бучни собири. Паузирала од општеството, стресот и интензивната актерска работа со помош на плетење. Со текот на времето, фотографиите на актерката со игли за плетење и топче предиво се појавуваа повторно и повторно, дури и помеѓу сцените на снимањето.

Имаше стрес и пресврти во животот на актерката. Одри преживеа четири спонтани абортуси, а еднаш тоа за малку ќе се случело поради несреќа на снимање. За време на снимањето на филмот во кој коњ мораше да ја собори и имаше предизвикувачки сцени, актерката веќе била бремена, морала да се грижи за себе. За да се смири, почнала да плете чизмички и џемпери за бебето.


Актерката можела да ги купи работите што ги сака, но како што изјавила, плетела за лично задоволство. 

За време на плетењето се ослободуваме од стресот, умот се чисти од негативни мисли и грижи, фокусирани сме на сегашниот момент. Кога плетеме, ние сме опуштени, релаксирани и вежбаме фокус. Доколку сте често под стрес, можеби запишувањето на курс за плетење би било вистинскиот избор да се опуштите и да научите нешто убаво и креативно.


Извор: Сенса