Антидепресив чорбата на Исидора Бјелица е вистински седатив: Рецепт за јадењето кое многу често го подготвувала

Рецептот за антидепресив чорбата на Исидор Бјелица е феноменален

Во познатото богатство за готвење „Кога кумите готват“, кое се роди од прекрасното пријателство на две куми, Весна Радусиновиќ и Исидор Бјелица, можете да најдете совршени рецепти за секој ден, за пригоди, празнични и романтични, но и за оние кога сте малку под стрес. Токму таков рецепт за антидепресив чорба од домати од Исидор Бјелица најдовме во нивната енциклопедија, а сигурни сме дека е толку вкусен што може да ги смири сите наши нерви. Па да видиме...

Рецептот на Исидор Бјелица за смирување на нервите ќе ви биде омилен

Состојки:

0,5 l домашен сок од домати или 500 гр свеж

Една лажица лук

Една капка ѓумбир во прав

2 или 3 лажици ориз или пченкарен гриз

Половина лажичка гарам масала

Една лажица ладно цедено масло

Два ловорови лисја

Два dcl топла вода

Подготовка:

Малку загрејте го маслото, истурете ги зачините и малку пропржете ги. Бидете имагинативни и додадете зачини кои вообичаено не ги додавате.

Истурете го сокот од домати и водата и оставете да зоврие. Полека сипете го гризот во зовриената супа и промешајте за да не се згрутчи. Гответе уште 4-5 минути и тргнете го од оган. Ако супата е премногу густа, додадете половина dcl топла вода. Додадете малку павлака на крајот.

Наздравје!


Извор: svet-scandal.rs


*Каде е денеска ќерката на Исидора Бјелица: Мајка ѝ ѝ го избра факултетот, а таа постигна неверојатен успех