Чоколадни колачиња со ореви и бадеми без брашно и масло: Крцкаво задоволство кое се памети

Доколку сакате бадеми, тогаш ќе ви се допаднат овие слатки чоколадни колачиња. Се прават едноставно и лесно, без брашно и масло, а за подготовка, покрај бадемите потребни ви се уште неколку состојки.

Кога ќе ги измелете со цимет и шеќер, треба сето тоа да го измешате со какао во прав, јајца и шеќер и ќе добиете чоколадна смеса за правење топчиња. Во секое колаче се става по една јатка орев, а потоа се печат 15 минути. Одлични се за секоја прилика, а може да ги направите и за слава и за било која друга свеченост.

Состојки:

250 грама бадеми;

50 грама шеќер;

2 јајца;

1 лажица какао;

8 грама прашок за пециво;

100 грама шеќер во прав;

цимет;

ореви.

Подготовка:

Измелете ги бадемите, па додајте им шеќер, малку цимет и повторно вклучете го блендерот. Смесата ставете ја во сад и додајте ги какаото, прашокот за пециво, јајцата и потоа добро измешајте ги состојките за да добиете тесто за колачи.

Направете топчиња од добиената смеса, па извалкајте ги во шеќер во прав. Ставете ги топчињата во тавче за печење и на секое топче ставете по една јатка орев.

Печете ги 15 минути во рерна на 180 степени целзиусови.


* ПР - објава