Далај Лама ја открива тајната: Среќните луѓе никогаш не го слават роденденот и не се грижат за празниците, еве зошто!

Фото: Profimedia

Далај Лама ја открива тајната: Среќните луѓе никогаш не го слават роденденот и не се грижат за празниците, еве зошто!

Далај Лама откри зошто не треба да се оптеретуваме со празници ...

Зборовите на Далај Лама се испреплетени со мудри совети и упатства за тоа како да се живее едноставно, среќно и лесно, а тоа е неговиот став за празниците и родендените:

„Не славам родендени. Ми се чини дека тоа е губење време. За мене, овој ден не се разликува од другите. На некој начин, секој ден е роденден. Се будите наутро, сè е свежо и ново, а главната работа е што овој нов ден носи нешто важно“.

До денес, луѓето ја задржаа навиката да имаат по една мисија за секој празник, а една од најважните е да ги импресионираат другите.

На пример, младите мајки се натпреваруваат за тоа која може најдобро да ги прослави родендените на нивните деца. И секоја се обидува да ја надмине другата. Аниматори, ресторани, познати sвезди, скапи подароци. На детето не му треба оваа екстраваганција, туку родителите се задоволни. Постојат луѓе кои јадат тестенини и инстант храна секој ден, додека за празниците уживаат во вкусни и квалитетни јадења.

За мудрите и вистински среќни луѓе - секој ден е празник. И овој ден не се карактеризира со вкусна храна, гласна музика и ослободување од омразената работа. Лежи во фактот дека секој час е радост. Сегашниот момент е најскапоценото и највредното нешто што го имате - тој е во нашето срце, во нашата душа, во нашиот ум. Затоа, не чекајте „специјални“ денови, туку живејте радост во секој момент од вашиот живот.


Можеби ќе ве интересира:

Делуваат ко дијазепам, ама ја лечат душата: 20 цитати од Пауло Коелјо кои треба да се читаат секој ден!