Домашен гел против брчки од алое вера: Чудо за 10 минути

Алое вера има многу лековити својства

Според студијата на азиските научници, користењето мала количина гел од алое вера дневно може значително да ја подобри еластичноста на кожата и да ги отстрани брчките. 30 здрави жени на возраст над 45 години кои користеле гел од алое вера 90 дена учествувале во нивната студија. Резултатите биле неверојатни!

По третманот, тие значително го намалиле количеството брчки, а исто така е забележано и значително подобрување на еластичноста на кожата на лицето.


Како да направите гел од алое вера:

 Да се ​​направи гел од алое вера се што ви треба е здраво растение алое (алое барбадензис).

Постапката е едноставна:

1. Важно е да започнете со чисти раце. Исто така, користете чист прибор при подготовката на гелот за да спречите загадување.

2. Отсечете го надворешниот лист на растението .

Ќе има доволно свеж, здрав гел во листот. Бидејќи гелот од алое е лесно расиплив, најдобро е да се подготви помала количина. Лист или два, особено ако се поголеми, е доволно да добиете половина чаша или една чаша гел. И, ако имате младо алое вера растение, внимавајте да не го одсечете премногу одеднаш, бидејќи тоа може да го оштети.

3. Исцедете го сокот

Ставете ги листовите во чаша и оставете го сокот да се исцеди. Сокот содржи латекс кој може да биде иритирачки за кожата, па затоа е најдобро да се исцеди.

4. Излупете ги листовите

Најдобро е да користите прибор за зеленчук за да се отстрани надворешната зелена боја на листот. Излупете внимателно додека не достигнете до гелот на средина на листот.

5. Користејќи мала лажица, земете го гелот

Проѕирен мек гел кој лесно може да се одвои со лажичка. Земете колку има и ставете го во чист сад.

6. Измешајте го гелот со природен конзерванс (на пр. Витамин Ц)

Ако добиете повеќе гел и сакате да го зачувате за еден или два месец, измешајте 500 мг витамин Ц на секоја ¼  чаша или додадете неколку капки масло со витамин Е. Промешајте ги состојките (можете со блендер).

7. Истурете го гелот во стерилизирана стаклена тегла

Ако користетедобар сад за чување храна, гелот можете да го чувате еден или два месеци во фрижидер. Без природен конзерванс, гелот може да се користи една недела.

8. Користете го гелот

Можете да го користите гелот за хидрирање на кожата. Од него можете да направите и други домашни лекови, а најдобро се користи за површни иритации на кожата.

Можете да измешате ½  чаша со алое со ¼ чаша растопено масло од кокос - вака ќе ви добиете лековит хидратантни лосион.

А, вака се користи гелот од алое вера за отстранување на брчките:

Масирајте малку од гелот директно на кожата. Направете го нежна масажа околу 3 минути. Можете исто така да додадете една капсула витамин Е во лажичка гел. Промешајте и користете ја за да го масирате лицето или пределот каде што се појавуваат брчки .

Редовно масирајте ја кожата секоја вечер пред спиење. Ќе забележите подобрување после неколку дена.


Дополнителни придобивки од алое вера:

·  ја хидрира кожата

·  помага при изгореници

·  го намалува воспалението

·  детоксифицира и го чисти телото

·  го подобрува здравјето на забите

·  третира проблеми со стомакот

·  помага при алергии и астма

·  го подобрува растот на косата