(ФОТО) Боја што симболизира доверба и стабилност: Модниот избор на Џил Бајден на инаугуриацијата

Сината боја е избрана да ја симболизира „довербата, вербата и стабилноста“

Последните неколку месеци ја потресоа американската демократија, но затоа Бајден денес напладне беше инаугуриран за следен претседател на САД , а неговата сопруга д-р Џил Бајден официјално стана прва дама. 

Носејќи блејзер од твид со боја на океанот и соодветна свилена маска, Бајден одбележа нова ера во американската политика во облека со потпис на дизајнерката со седиште во Њујорк Александра О'Нил, основач и креативен директор на Маркаријан. Првата дама зеде пример од Мишел Обама која се бореше за идните американски дизајнери. 

Фото: MARKARIAN

Во соопштението за печатот, Маркаријан рече: „Сината боја беше избрана за парчињата за да означи доверба, верба и стабилност“. Д-р Џил Бајден е позната по тоа што верува во моќта на фустанот. На тогашното победничко обраќање на новоизбраниот претседател Џо Бајден, Првата дама носеше фустан со кратки ракави „Оскар де ла Рента“ со везени цвеќиња, стоејќи рамо до рамо со Мишел Обама, Лора Буш, Хилари Клинтон и Џеки Кенеди, кои често ја носеа дизајнерката.

Со суптилно повикување на овие жени, Бајден се вметна во ткаенината на минатото на Првите дами. 

Извор: www.oprahmag.com

Фото: CHIP SOMODEVILLA/getty images


*Долга руса коса и совршени црти на лицето: Џил Бајден, раскошна убавица во младоста