Фотографија која мора да ја погледнете ако постојано носите гел-лак

Блогерката за убавина Амелија Перин на Твитер покажа како изгледаат нејзините нокти по осум години постојано носење гел-лак. Таа објасни ѝ како ги обновила ноктите.

Амелија сакаше да укаже на последиците од популарниот маникир.

На фотографиите се гледаат нејзините оштетени нокти, кои очигледно се болни колку што изгледаат.

„За малку ќе заплачев под туш поради топлата вода што ми ги допре ноктите и прилично сум сигурна дека ми остана уште многу шампон во косата“, напиша таа на Твитер.


Според зборовите на козметичарката Џули Кандалец, оштетувањето најверојатно не е поради самиот гел-лак, туку поради неправилно отстранување.

„Користениот производ веројатно содржел поевтин, небезбеден мономер или течност наречена метил метакрилат, која не е безбедна за ноктот. Премногу добро се прилепува на плочката за нокти, така што кога ќе се извади, природниот нокт се откинува“.

Амелија покажа и како ги вратила ноктите со биотин.


Биотинот е витамин Б-комплекс, познат и како витамин Б7, коензим R и витамин H. Храната и додатоците богати со биотин можат да помогнат во зајакнувањето на ноктите.

Биотинот е најмногу концентриран во месото на органите како што е црниот дроб, но може да се најде и во жолчките, млечните производи, квасецот, лососот, авокадото, слаткиот компир, јаткастите плодови, семките, па дури и карфиолот.