Францускиот Оскар без Полански: Славниот режисер се плаши од јавен линч

Славниот режисер Роман Полански (86) ја прескокнува церемонијата на доделување на наградите „Цезар“ - француски еквивалент на американскиот Оскар- каде неговиот последен филм ги предводи годинешните номинации - заради протестите предизвикани од ново обвинение за силување против него.

Активистите за правата на жените повикаа на бојкот на вечерашната церемонија на Цезар во Париз, и ги малтерисаа ѕидовите со антиполанските транспаренти и графити на местото на настанот и седиштето на академијата Цезар.

Целото раководство на Цезар, во кое доминира машкиот пол, се повлече од неодамна, во меѓувреме, во расправијата околу неговата византиска структура за донесување одлуки и за тоа како да се справи со проблемот со Полански.

Во изјавата вчера за „Асошиејтед Прес“, Полански рече дека церемонијата се претвора во „јавен линч“. Обраќајќи се по повод новото обвинение против него и другите обвинувања низ годините, тој рече: „Фантазиите на нездравите умови сега се третираат како докажани факти“.

„Знаеме однапред како ќе се игра оваа вечер“, напиша Полански во својата изјава.

Полански се уште се бара во САД, децении откако беше обвинет за силување 13-годишно девојче во 1977 година. Тој се изјасни за виновен за незаконски сексуален однос со малолетничка, но ја напушти земјата во пресрет на казната.

Минатата година, Французинка излезе со обвинение дека Полански ја силувал во 1975 година во неговата швајцарска вила кога имала 18 години. Полански го негираше тоа, а обвинувањата се премногу стари за истрага.

Но, обвинувањето го става режисерот под свежа контрола во Франција, каде тој долго време е заштитен како ѕвезда, и покрај обвинението за силување во САД, каде се појавија и други обвинувања.

„Офицер и шпион“ на Полански за антисемитски гонења на францускиот капетан Алфред Дрејфус и за неговата погрешна предавство во 1890-тите, вечерва е подготвен за повеќекратни Цезари.

Полански, кој како дете го преживеал холокаустот во Полска, рече дека годинашните награди „немаат место за филм чиј предмет е да ја брани вистината и да се бори против неправдата, слепата омраза и антисемитизмот“.

Полански (86) рече дека решил да не присуствува на церемонијата за да ги заштити своите колеги и неговата сопруга и децата.

Сепак, критичарите велат дека тој го користи филмот за да се претстави како жртва на неправеден прогон.

„Паралелата што се прави помеѓу антисемитите кои го нападнаа Дерејфус и феминистките од денешнината кои се борат за еднаквост меѓу мажите и жената и крајот на неказнивоста за сексуални престапи е едноставно одвратна“, рече Селин Пикс, од активистичката група Осез ле Феминиизм. 

„И ова е целосно лудо, две години по #MeToo, дека додека во САД (холивудскиот продуцент Харви) Вајнстин е прогласен за виновен за силување и сексуален напад, во Франција, го славиме Роман Полански, кој е обвинет за силување на деца“, додаде Пикс.