„Гајле ми е дали ќе добиеме наше биолошко дете“: Гоца Тржан го откри најубавото нешто што ѝ го кажал сопругот: „Срам ми е да кажам, но јас него помалку го сакам“

Фото: BLIC TV / SCREENSHOT

Пејачката Гоца Тржан во текот на емисијата  „На терапија со Славица Ѓукиќ Дејановиќ“ се осврна на неколку теми, а една од нив беше борбата за потомство заедно со сопругот Радомир Раша Новаковиќ. Тржан досега неколку пати зборуваше за ин витро оплодувањето низ кое помина, а во емисијата откри што ѝ рекол сопругот по претпоследното ин витро.

Еден од проблемите зошто не можела да остане бремена е отпорноста на инсулин.

- Имав инсулинска резистенција, тоа веќе го немам. Се грижам, тренирам, но јас сум како сите жени на овој свет. Сакам да јадам, сакам да готвам, јас сум голем гурман, па ќе умрам дебела и гладна. Но да, би сакала уште еднаш да бидам родител, но за жал тоа не ми се оствари, што не значи дека нема да станам. Тоа што ми го кажа мојот сопруг е можеби најубавото нешто што ми го кажал во животот, а со оглед на тоа што секој ден ми кажува колку сум добра, како имам убави стапала, колку имам добра душа... моето его е постојано полно, но најдоброто нешто што ми кажа беше кога се вративме од Прага и кога ИВФ пропадна, претпоследниот пат... Никогаш нема да заборавам, се возевме во кола и рече: „Зуиза“, така ме вика: „Не ми е гајле дали ќе имам биолошко дете, најважни сме јас и ти. Затоа што Лена, која сега има 15 години, еден ден само ќе си замине, ќе не остави, да замине по свој пат и ќе си направи свое семејство и тоа дете, што ќе го добиеме или не, ќе замине и ќе не остави... Не сакам да те изгубам“ – искрено рече Гоца Тржан и продолжи:

- „Знаете“, вели тој, „Луѓето не разбираат колку е покомплицирано и тешко да се биде небиолошки татко од биолошки татко. Секогаш можам со гордост да кажам дека можеби сум повеќе татко од оние кој направиле деца. Не е лесно да се чита секој ден во весник сè и сешто, и дека не си го заслужил тоа, често, најчесто тоа не е вистина и дека и покрај тоа го сакаш своето дете а не си го направил, ја сакаш жената која го донесе во твојот живот детето што не си го направил, но за жал и таткото на детето што не си го направил. Јас сум многу повеќе татко од многу мажи кои ги направиле своите сопствени деца, и затоа баш не ми е гајле дали ќе добиеме наше биолошко дете. Не сакам да се разболиш, не сакам јас и ти да се изгубиме еден со друг“, кажа емотивно Гоца и додаде:

- Тоа треба да го знаеш во животот, ако имаш некој со кој правиш деца, со кој сакаш деца, на крајот ќе завршите сами еден со друг. Одат на училиште, продолжуваат со животот, за тоа ги правиме. Не сакам да се будам покрај маж кој не го познавам, кој не го сакам, кој смрди. Овде сме затоа што имаме деца заедно и сега ги извадивме на прав пат и како да влеговме во средовечна криза. Не, не сме влегле во средовечна криза, децата пораснале и веќе немаме заеднички интереси, немаме за кого да се грижиме, само јас и ти сме и не се грижиме еден за друг со години, не го сакам тоа.

View this post on Instagram

A post shared by (@gocatrzan)


Гоца во текот на емисијата истакна дека и таа мисли дека Раша ја сака многу повеќе отколку таа него, па призна:

- Дури мислам дека тој ме сака повеќе отколку јас него. Се надевам дека нема да го гледа ова бидејќи често и самиот ми вели: „Немаш поим колку те сакам, те сакам многу повеќе отколку што ме сакаш мене“. Седум години сме во брак, единаесет години сме заедно... и да, мислам дека тој мене ме сака многу повеќе отколку јас него - рече Гоца Тржан и продолжи:

- Се срамам да го кажам тоа. Апсолутно ме прифати таква каква што сум. И кога сум најлоша. Воопшто не е флексибилен кон другите луѓе, а кон мене е, не знам ни како да го наречам, дури и обврзувачки во врската. Чувствувам одредена обврска за такво прифаќање. А уствари тој е единствениот маж во мојот живот, ние сме жени и цел живот, а кога си заљубена, маженаа, во сериозна врска, сепак малку калкулираш и малку флертуваш, а малку оставаш простор за да не се предадеш целосно, затоа што ако ја предадеш целата работа, тоа е мојата визија за животот, ако ја предадам целата работа, се плашам дека ќе се изгубам себеси, дека ќе ја изгубам слободата , секогаш чувам дел, сепак тој е првиот човек во мојот живот на кој целосно му се предадов и дури тогаш почувствував целосна слобода. Дури сега сум потполно слободна жена затоа што немам никакво ограничување, немам проблем со ништо, не ми е проблем да му кажам дека сум направила некоја глупост. Немам проблем да грешам бидејќи ме прифаќа толку многу што и кога грешам ме сака. Не сум сигурна кога толку греши, дали толку многу го сакам и прифаќам и тоа ме плаши... 

Извор: blic.rs