Грозда (68) не посетила лекар веќе 30 години: Вели дека овој пијалак ја одржува здрава со децении

фото:Shutterstock

Случајно смислила рецепт за имунитет и решила да го проба

Жената сосема случајно наишла на овој рецепт и никогаш не се покајала што го пробала. 

Оттогаш поминаа 40 години, а таа веќе нема потреба да оди на лекар! Тоа е природен лек за настинка кој ќе ви помогне да го смирите грлото, а потоа да го излечите. Брзо и лесно решение кое ќе ве ослободи од главоболка и кашлица и е многу лесно за правење и многу вкусно.

Сите состојки што ви се потребни се лесно достапни:

- шеќер, вода, лимон, мед, ѓумбир, каранфилче и шеќер во прав.

Подготовка: Во тенџере ставете полна шолја шеќер и една шолја вода. Додадете сок од половина лимон и лажица мед, ѓумбир и исечкано каранфилче. Ставете го на шпорет и мешајте додека не зоврие, а потоа намалете ја температурата и мешајте 15-20 минути.

Смесата треба да биде густа и темна како сируп. Кога малку ќе се олади, на плехот ставете хартија за печење, а од подготвената смеса со лажица правете бонбони.

По 20 минути, кога ќе се изладат, посипете ги со шеќер во прав. Ова ќе им помогне да не се лепат еден до друг. Сега имате свои природни бонбони кои ќе ви помогнат во студената сезона. Можете да ги ставите и во шолја топла вода, да се стопа, па промешајте и испијте.

извор:najzena

Најдолговечните луѓе ги јадат за ужина: Овие 3 намирници дефинитивно го продолжуваат животот и го намалуваат нивото на холестерол