Идеална за дами со потенка коса: Ова фризура ќе биде хит сезонава

Есента е време кога повеќето жени се одлучуваат за некаква трансформација. Најчесто станува збор за промена на фризурата, а шишките се особено популарни оваа сезона.

Овие се таканаречени „шишки завеси“ кои се разликуваат во поделбата на средината, што ги дели конусите на два дела.

Оваа фризура е идеална за сите дами кои имаат потенка коса, бидејќи визуелно, тие можат да создадат ефект на луксузен волумен. Може да го носат и дами кои имаат права и брановидна коса, додека не се препорачува за виткана коса.
Во однос на должината, изгледа подеднакво убаво на долгата коса веднаш над рамената, долга и полу-долга.

Косата не може да биде прекратка затоа што ви треба поредовна правоаголна силуета. Премногу кратка коса дава повеќе квадратна силуета, која не изгледа толку добро - открива фризер Џон Пулитано.

Се смета дека овој тип на шишки се здобиле со огромна популарност поради нивното лесно и едноставно одржување, што не бара премногу напор околу обликувањето.Сè што треба да направите е да ја измиете косата, да ја исчешлате добро и да ги поделите шишките на два дела. За ефект на максимален волумен, шишките може лесно да се натапираат.

Оваа фризура веќе ги освои срцата на многу блогери и инфлуенсери, кои дури и снимаа видеа во кои тие презентираа како ги прават овие шишки.


Фото: Инстагарам

Можеби ќе ве интересира:

Лесен и ефикасен рецепт: Шампон за брз раст на косата кој може да го направите дома 

Најпопуларни фризури за 2020 година: 6 славни жени ќе ве убедат дека е време за есенски промени