Кога се роди таа, настана молк: Ја нарекуваа монструм и навреда за природата, денес можат само да ѝ симнат капа

Foto: Profimedia


Секој 25 јули, Луиза го слави својот роденден. Таа е обична жена, не се разликува од милиони други Англичанки. Таа има сопруг и две деца. Работи во бродоградилиште. А сепак, иако никогаш не ја запознале, нејзиниот роденден го слават родителите ширум светот, како и речиси 8 милиони нивни деца!

Британката Луиза Браун е позната како првото „бебе од епрувета“. Таа е родена на 25 јули 1978 година, како „медицинско чудо“ што на д -р Роберт Едвардс му ја донесе Нобеловата награда за медицина во 2010 година за неговиот извонреден придонес во развојот на ин витро оплодување.

Прва и единствена

Мајката на Луиза, Лесли, неуспешно се обидуваше да забремени девет години. И таа и таткото на Луиза, Џон беа потполно здрави, но тоа едноставно не успеа. Потоа, лекарите Патрик Степто и Робертс Едвардс им пришле во болницата и им предложиле револуционерен метод - тие ќе оплодат вонтелесно јајце и потоа ќе го вратат кај Лесли, која на тој начин ќе забремени. Денес, оваа постапка ја знаеме како „ин витро“ оплодување, односно оплодување, но пред 1978 година, никој не направил ништо слично.

Девет месеци подоцна се роди Луиза. Лесли се породила со царски рез во болница во Олдам, во североисточна Англија. Бебето тежело 2,6 килограми, било целосно здраво и - убаво.

Нејзиното раѓање даде надеж за милиони парови низ целиот свет кои со децении се бореа за правото да се реализираат како родители. Се проценува дека меѓу процедурите за ИВФ досега се родени помеѓу 6 и 8 милиони бебиња. Дури и Лесли и Џон подоцна добија друга ќерка - Натали, исто така зачната вештачки.


Но - Луиза беше прва!

И славата имаше своја цена!

Луиза беше апсолутно совршена девојка и не се разликуваше од бебињата зачнати природно што се родија тој ден. Сепак, горчливата „цена на славата“ не ја заобиколи.

Во првите неколку месеци по нејзиното раѓање, нејзините родители беа бомбардирани со писма полни со омраза. Пристигнаа и документи попрскани со крв, луѓето напишаа дека целото семејство ќе изгори во пеколот, бебето Луиза беше наречено чудовиште…

Грозоморните коментари не останаа незабележани од медицинскиот тим што ја изврши постапката. Научниците, политичарите и дел од црквата ги критикуваа лекарите, велејќи дека самата идеја е „навреда за природата“.

„Беше заканувачки и застрашувачки, и со оглед на времето што им беше потребно на луѓето да го состават и да го испратат низ целиот свет на тримесечно бебе тој чин, би рекол дека тоа е болен чин на некои болни умови“, рече Луиза за Телеграф во 2015 година.“

Сепак, имаше поддршка. Заедно со овие писма, пристигнаа и такви кои беа полни со љубов, особено од парови кои, како и нејзините родители, безуспешно се обидуваа да добијат бебе со години.

Живее „како целиот нормален свет“

Иако е родена „под центарот на вниманието“, Луиза на крајот падна во пријатна анонимност. И, така и одговара. Денес, таа живее во изолација во Бристол со сопругот Весли и двете деца зачнати по природен пат. Работи во бродоградилиште.

Последен пат дала изјави за медиумите по повод нејзиниот 40 -ти роденден, т.е. по повод четири децении од првото вештачко оплодување. Потоа на шега рече дека би сакала нејзиниот роденден да биде нејзина приватна работа, но и дека и е јасно дека нејзиното раѓање означи нова ера во развојот на медицината и дека и е драго поради тоа.

Иако, по повод четири децении од овој настан, таа изјави дека би сакала нејзиниот роденден да биде нејзина лична работа, јасно и е дека со нејзиното раѓање започнала историја која слави помеѓу 6 и 8 милиони бебиња родени во ин витро оплодување, сите нивни семејства, наука и особено медицина.