Кои се и што прават трите најбогати жени во светот?

Кои се најбогатите жени во светот, како станаа членки на оваа елитна група и за што ги трошат своите пари - ова се прашањата на кои ќе се обиде да одговори овој напис.

Да започнеме со лошите вести - за жал, ниту една од овие жени не се најде на оваа листа благодарение на сопствената работа. Сите тие го наследиле најголемиот дел од своето богатство или од предци или од поранешни сопрузи.

Добрата вест е дека тие се свесни дека со нивната позиција доаѓа одредена одговорност, па трошат дел од своето време и богатство на хумани цели.

Треба да се нагласи дека списокот подолу можеби не е точен, бидејќи нивното вистинско богатство е тешко да се процени, така што износите што ги гледате се прикажани во распони.

1. Мекензи Скот

Проценето богатство: 63 до 67 милијарди американски долари

Мекензи Скот го заработи своето богатство во најскапата парница во историјата. После најбогатиот човек на светот, Џеф Безос (основач на Амазон, чие богатство се проценува на над 180 милијарди долари), ја изневери по 25 години брак, МекКензи „заработи“ акции на Амазон во вредност од 38,3 милијарди по разводот. 

Со оглед на тоа што вредноста на акциите значително се зголеми благодарение на корона криза, нејзиното богатство сега се проценува помеѓу 63 и 67 милијарди. Минатата година, таа се придружи на иницијативата на Бил и Мелинда Гејтс, The Giving Pledge, во која ултрабогатите се обврзаа да донираат половина од своето богатство во добротворни организации.

Засега, нејзиниот филантропски фокус е насочен кон здруженија кои ги поддржуваат ЛГБТ заедниците, родовата еднаквост и борбата против климатските промени.

2. Франсоаза Бетенкур-Мејерс

Проценето богатство: 65 до 65 милијарди американски долари

Долгогодишниот лидер на листата на најбогати жени, Франсоаза Бетенкур-Мејерс, според проценката на индексот на Блумберг на почетокот на септември, падна на второто место на оваа престижна листа.

Нејзиното семејно богатство започна да се акумулира на почетокот на 20 век кога младиот хемичар Јуџин Шулер направи развиена формула за боење на косата, наречена Ореале. Останатото е историја, групата Л’Ореал денес е козметички конгломерат со големо портфолио на познати брендови како Гарние, Кил, Ив Сен Лоран и Ланком, а мнозински сопственик е внука на Шујлер - Франсоаза Бетенкур-Мејерс.

По ужасниот пожар во кој беше уништена катедралата Нотр Дам во Париз, таа донираше огромни 226 милиони долари за обнова.

3. Алис Волтон

Проценето богатство: 61 до 67 милијарди американски долари

Откако во 1992 година наследи акции во Волмарт од нејзиниот татко Сем Волтон, кој го основаше популарниот ланец супермаркети 30 години порано, Алис се приближи до самиот врв на листата на најбогати жени во светот. Живее во Тексас опкружена со своите коњи и вредна уметничка колекција, а поголемите хуманитарни донации не и се познати на јавноста.