Кралот Чарлс ја понижил Кејт како некогаш Дијана: Со новите титули покажа дека историјата се повторува и ја разочара Британија

Еден потег на кралот Чарлс ги налути сите обожаватели на идната принцеза Кејт Мидлтон

Британскиот крал Чарлс III направи потег што никој не го очекуваше. Британија ја потресе веста дека тој им понудил нови титули на првите соседи Вилијам и Кејт.

И немаше да биде чудно да не беше Маркизата од Чоломодеи, за која се сомневаа дека е љубовница на принцот.

Пред само неколку месеци во британските медиуми можеа да се слушнат шпекулации за тајната врска на неговиот син Вилијам и убавата Сара, Маркиза од Чоломодеи. Сега по само неколку месеци решил да ја награди и на тој начин и „забил нож“ на својата снаа принцезата Кејт Мидлтон.

Заради се, може да се прочитаат коментари дека „историјата се повторува“, затоа што тоа еднаш и го направи кралот на Дијана и тоа на најзлобен начин.

Маркизот од Чолмондели и неговата сопруга Сара Роуз Ханбери се првите соседи на Вилијам и Кејт Мидлтон на имотот Сандрингам. Кралот сега им понудил нови титули во кралското семејство, односно ги унапредил, пишува Мондо.

Дејвид Роксавиџ и неговата сопруга Роуз Ханбери ќе си го вратат статусот откако минатата година беше сменет како Лорд Велики Чембрлен. Маркизот сега ќе служи како господар во чекање на кралот, пишува Express.co.uk.

Во својата нова функција, Дејвид ќе присуствува на важни државни и кралски прилики и ќе го претставува монархот на официјални настани кога ќе биде поканет.

Маркизот, кој исто така е режисер, живее со својата сопруга во Хоутон Хол во Норфолк, во близина на Анмер во Источна Англија, опкружен со 1.000 хектари пространа зелена површина, недалеку од имотот каде што Кејт и Вилијам го поминуваат секој Божиќ.

Потегот на Чарлс е шлаканица за Кејт бидејќи, според луѓето, тој повторно ја издигнал својата љубовница, како што тоа некогаш го правеше со Камила кога беше во брак со Дијана.

Одлуката е особено проблематична бидејќи доаѓа само еден месец по огромниот скандал на Денот на вљубените, кога Вилијам и Сара беа видени на интимна вечера, за време на која принцот наводно и подарил бисерен ѓердан.

Веќе подолго време кружат приказни за нивната афера. Првиот пат кога се појавија гласините беше кога Кејт Мидлтон беше бремена со нивното трето дете, сега тригодишниот принц Луис. Приказните што тогаш се појавија во медиумите, Вилијам ги потисна со закани дека ќе ги тужи, меѓутоа, заедницата на Твитер не беше така лесно да се замолчи, а сега, две години подоцна, некои стари „рани“ се повторно отворени.

Тогаш, според таблоидот „Нова идеја“, 60-годишниот Дејвид Колмондели, седми маркиз од Чолмондели, наводно бил забележан без бурма на раката. Ова, се разбира, започна многу шпекулации, а се шпекулираше и дека неговиот брак со маркизата завршил. Како една од потенцијалните причини за крајот на бракот се споменува принцот Вилијам.

– Отровната приказна, иако лажна, се вкорени во јавноста и ги натера Вилијам, Кетрин и Роуз да размислуваат за преземање правни мерки – изјави за британските медиуми кралскиот експерт Ендрју Мортон, кој среде скандалот тврдеше дека е целосно лажна, а дека и двата пара ги преземаат сите неопходни мерки за да се стави крај на лагите.

Војвотката тогаш била згрозена од приказните, а парот едвај успеал да го спаси бракот, иако сега повторно се во јавноста. Најтешко им е што нивните деца еден ден ќе ги прочитаат сите овие изјави.

„Каде има чад, има и оган“, е стара поговорка, а токму постојаното објавување и „исчезнување на публикации без аргумент“ ја поддржува тезата дека кралското семејство сакало да ја прикрие оваа афера, иако никогаш не се осврнале на озборувања дотогаш.

Бизарното е што убавата Сара била една од блиските пријателки на Кејт. Откако прво протекоа фотографиите, Кејт и Роуз наводно ја прекинале врската и го прекинале своето пријателство, а не долго потоа на Роуз ѝ било забрането да учествува на сите настани на кралското семејство каде што биле присутни Вилијам или Кејт. Сепак, се чини дека тоа не ја спречило Роуз да го види Вилијам надвор од „кралскиот радар“.

Приказните за аферата сега повторно заживеаја, откако британските медиуми уште еднаш пишуваа за кризата во бракот на Кејт и Вилијам. Сè беше надополнето со изјавата на Мидлтон дека „не очекува нејзиниот сопруг да ѝ подари нешто за Денот на вљубените“.

Сето ова само ја врати старата приказна во фокусот на јавноста. Тогаш се пишуваше дека британските медиуми не смеат да пишуваат за аферата, ниту пак да ги објават доказите.

- Слушнав за оваа приказна уште во 2015 година, а двајца пријатели кои работат во медиумите рекоа дека тоа е јавна тајна, но дека британските медиуми не смеат да ја објават - тоа е само еден од стотиците и стотиците коментари на Твитер.


извор: GLOSSY

Фото: Инстаграм