Љубовта меѓу Силвана и Тома е измислена, таа беше среќна жена: Сопругот Радмило Арменулиќ разочаран од филмот

Фото:принтскрин/youtube-Moj Beograd, Radmilo Armenulic

- Во времето кога јас и Силвана се венчавме, имав мизерна плата, а ми велат дека сум бил претставен како богат човек - вели Радмило.

Сопругот на покојната пејачка Силвана, Радмило Арменулиќ е разочаран од филмот „Тома“ во режија на Драган Бјелогрлиќ, за кој смета дека е тотално промашување. Во моментот кога само ги читал коментарите, а не го гледал филмот, истакнал дека не му се допаѓа како е претставен во овој проект, бидејќи нема врска со вистината.

- Не сакам да го гледам филмот во кино. Решив да го гледам кога ќе го има на ДВД. Ќе купам ЦД и ќе го гледам дома. Слушнав разни критики и врз основа на тоа можам да кажам дека е тотален неуспех. Деловите за мојата покојна сопруга се неточни. Тој дел во кој сме јас и Силвана не е прикажан на вистински начин - истакна Радмило.

Потоа го спомна режисерот Драган Бјелогрлиќ, кој не го контактирал за овој филм. Како што рече понатаму, романсата меѓу Томо Здравковиќ и Силвана била измислена.

- Да ме поканеше Бјелогрлиќ, како што вие го направивте тоа сега, ќе му дадев веродостојни снимки на кои се гледа дека Силвана беше среќна и секогаш насмеана жена, а не тажна. Имаше црна коса, не беше русокоса. Да не зборуваме за тоа заљубувањето и нивната измислена врска.

- Промаши Бјелогрлиќ. Во моментот кога се венчавме, имав мизерна плата, а ми велат дека сум бил претставен како богат човек. Не знам што точно да кажам, но тоа што го слушам не соодветствува со вистината. Ќе можам детално да ви кажам кога ќе го гледам филмот од почеток до крај, дотогаш не можам да кажам ништо повеќе - објасни Арменулиќ.

Арменулиќ потврди дека добил покана за премиерата, но не се појавил од безбедносни причини.

- Поради моменталната епидемиолошка ситуација не можев да дојдам на премиерата - изјави поранешниот тенисер.

Тој беше прашан и за реакцијата на неговата ќерка Гордана, за тоа како нејзината мајка е претставена во филмот.

- Не ми кажала ништо. Силвана беше грижлива мајка, а како сопруга и пријателка беше нежна, грижлива и благодарна - изјави за тој за српски „Курир“.

Радмило и Силвана се венчаа на 26-ти октомври 1961-ва година, без знаење на нивните родители. По бракот во општина отишле во кафаната „Видин капија“, а потоа Радмило ја однел сопругата во станот на родителите. Дотогаш ја криел бидејќи како единец од белградската куќа се плашел дека родителите нема да ја прифатат кафеанската пејачка за снаа.

Но, тие само му замериле што сето тоа им го криел, што не им ја претставил порано и не ги поканил на свадба.

Првите години од бракот на Силвана изгледале како од бајка. Во 1964-та година ја добија ќерката Гордана. Исто така, на Силвана ѝ било исклучително важно што сопругот не ја замолил да престане да пее во пабови.

Пејачката загинал на 10-ти октомври 1976-та година во сообраќајна несреќа на автопатот Белград-Ниш, кај Колари, додека се враќаше од концерт во Александровац. 


Извор: www.telegraf.rs

*Ова се децата на Тома Здравковиќ: Синот го носел по казина, ќерката не ја видел долго време