Малку јадам, а се дебелеам: Нутриционистката Емилија Спасовска Мојсовска советува како да ја одржувате тежината

Жените во менопауза доживуваат многу промени поради хормонскиот дисбаланс. Највидлива е зголемената тежина. Нивна најчеста констатацијата е „исто или помалку јадам, а се дебелеам.“

За време на менопаузата, нутрициониската Емилија Спасовска Мојсовска советува дека важно е да се приоритетизира храна богата со нутриенти за поддршка на општото здравје.

- Вклучете разновидно овошје, зеленчук, цели житарки, протеини и здрави масти во вашата исхрана. Храната богата со калциум и витамин Д, како млечни производи и лиснат зеленчук, е есенцијална за здравјето на коските. Омега-3 масни киселини, кои се наоѓаат во риба и ленено семе, можат да помогнат во намалување на воспалението и поддршка на здравјето на срцето. – посочува Емилија и дополнува дека антиоксидантите играат клучна улога во намалувањето на оксидативниот стрес, кој може да се зголеми за време на менопаузата.


- Бобинки, јаткасти плодови, темно чоколадо и зелен чај се одлични извори на антиоксиданти. Овие храни помагаат во борбата против слободните радикали, намалувајќи го ризикот од хронични болести и поддржувајќи ја општата благосостојба. - вели нутриционистката.

Контролата на тежината често е проблем за време на менопаузата поради хормоналните промени кои можат да влијаат на метаболизмот. Таа посочува фокусирање на балансирана исхрана со контрола на порциите и редовна физичка активност за поддршка на здрава тежина.

- Храната богата со влакна како мешунки, зеленчук и цели житарки може да ви помогне да се чувствувате сито подолго време и да одржувате стабилни нивоа на енергија. Диета богата со нутриенти може да помогне во превенцијата на болести кои често се поврзуваат со менопаузата, како срцеви заболувања и остеопороза. Храна богата со фитоестрогени, како соја производи, ленено семе и мешунки, може да помогне во природно балансирање на хормоните. Дополнително, вклучувањето на крстоцветен зеленчук како брокула и прокељ може да поддржи хормоналното здравје и да го намали ризикот од одредени видови на рак.

- Со прифаќање на диета богата со нутриенти и антиоксиданти, одржување на здрава тежина и фокусирање на превенцијата на болести, можете да ја поминете менопаузата со поголема леснотија и виталност. Запомнете, малите, конзистентни промени можат да доведат до значителни подобрувања во вашето здравје и квалитет на живот – заклучува Спасовска Мојсовска. 

С.А.Н.