Мажите паѓаат на мирисот на сланина и ванила: Игор е експерт за парфеми, а ова се неговите предлози за заведување

Ако барате мирис што сите ќе го паметат, на кој секој ќе се сврти, што секој ќе го забележи и буквално ќе ги собори мажите од нозе, ви носиме совети за избор на најзаводливите парфеми.

Научно е докажано дека мирисите се различни емоции и убави спомени, дека ги зближуваат луѓето, но и дека некои од нив го привлекуваат спротивниот пол со нивните специфични ноти и нѐ прават попривлечни, посекси и неодоливи. Според Игор Јеремиќ, психолог и автор на парфем блог, причината лежи во фактот дека првиот мозок што се развил бил всушност таканаречениот миризлив мозок (риненцефалон) и дека чувството за мирис еволутивно е најстарото сетило

- Дури и кај луѓето, миризливиот мозок се наоѓа во самиот центар на мозокот и чувството за мирис има директна врска со центрите на меморијата и емоциите. Затоа ништо не може толку веднаш и целосно да ги маѓепса сетилата и да го заведе умот како добар парфем - посочува тој.

Мажите паѓаат на мирисот на сланина и ванила

Кога станува збор за миризливата нота на женските парфеми на кои паѓаат мажите, Игор вели дека освен сланина, ванилата е онаа која најлесно ги заведува.

- Ако го игнорираме фактот дека мирисот на сланина е најпривлечен за мажите и дека дамите не користат парфем „Burger King Flame“ за да ги привлечат, има уште неколку миризливи белешки што истражувањата ги потврдија како оние што им се допаѓаат на мажите најмногу кај жените, а тоа се ванила и цимет. Иако, ванилата е универзално привлечна, па дури и ги насмевнува бебињата. Исто така е интересно да се тврди дека белите цветови имаат феромон ефект врз машкиот мозок.

Доволно е да прснете 3-5 пати

Во парфемираната понуда имаме море од мириси спакувани во прекрасни шишиња, така што воопшто не е лесно да се избере оној што најмногу ќе ни одговара. Сепак, критериумот е многу едноставен.

- Најдобро ќе ви одговара миризливата нота која прави да се чувствувате добро во вашата кожа, која го стимулира вашето добро расположение и која ја нагласува вашата личност. Затоа е добро да имате барем неколку парфеми што можете да ги промените во текот на годината, за луѓето околу вас, а и вие самите, да уживате повеќе во убавината на нивните композиции - советува Игор.

Тој додава дека најпрактично е да го нанесете на вратот бидејќи секогаш е изложено и дека треба да бидете умерени во тоа.

- Од друга страна, треба да избегнуваме да нанесуваме парфем на деловите од кожата каде што нормално стојат накит, часовници и сл., Бидејќи тогаш може да го промени мирисот и да стане непријатен. Најдобро е да бидете умерени во нанесувањето, односно од три до пет прскања, во зависност од јачината на самиот парфем. Ако сакате парфемот да трае подолго, треба да го нанесете веднаш по капењето или на добро хидрирана кожа - предлага Игор

Претерувањето одбива

Ниту една миризлива нота не може да одбие маж или жена ако е присутна во соодветна мера.

- Сепак, тие можат да одбијат со прекумерна употреба на парфеми и сезонски несоодветни, како што се силни, густи и тешки парфеми во лето. Се разбира, ако е вашиот омилен парфем, можете да го носите во лето, само не ставајте повеќе од едно или две прскања- вели Игор.


Извор: zena.blic.rs