Мими има 59 години, разведена е, продала сѐ и отишла да работи на брод: Патува низ светот, а заштедува

Разведена богаташка го продала својот луксузен дом за да го финансира својот нов живот на отворено море.

Мими Бланд (59) е една од стотиците „патници“ кои купуваат кабини на луксузното крстарење на Storilines, MV Narrative. Линијата ќе го обиколува светот еднаш на секои три години континуирано со постојки во пристаништата ширум светот.

Мими ја продала својата куќа со три спални од 500.000 фунти во селото Фарнем Комон во Бакингемшир за да го финансира својот нов живот. Таа планира да работи како ментор за „свесност“ на бродот и да се погрижи сите да го обиколат светот без стресот од секојдневниот живот во Обединетото Кралство.

- Сакам да го видам светот додека работам и да не ја напуштам удобноста на мојот дом и да запознам многу други амбициозни луѓе кои бараат нов живот на возбуда и забава. Следната година имам 60 години и време е за ресетирање. Го сакам мојот живот помагајќи им на високо успешните директори да го намалат стресот од нивните животи и да постигнат подобра рамнотежа помеѓу работата и животот. Но, сфатив дека морам да го сторам тоа и за себе и да тргнам на ново возбудливо патување на авантура и откривање.


Мими, исто така, се потроши во своите заштеди за да издвои 850.000 фунти за една од луксузните резиденции на MV Narrative, а потоа ќе троши дополнителни 50.000 фунти годишно, со што ќе ги купи сите оброци и ќе пристапи до сите неверојатни објекти на бродот.

Нејзините сегашни трошоци за живот во нејзиниот дом и луксузен начин на живот со автомобил и до пет одмори годишно се 70.000 фунти годишно - така што Мими ќе може да заштеди до 20.000 фунти годишно ако живее поедноставен и поисполнет живот на бродот додека сè уште работи.

View this post on Instagram

A post shared by Mimi - The Mindset Mentor (@mimibland.london)


Мими, која се разведе од сопругот пред повеќе од 20 години и не се премажила, изјавила дека последните три години ја натерале да сфати дека треба радикално да го промени својот живот.

- Мислам дека сите поминавме низ голема промена во последните три години и сфативме дека многумина од нас имаат среќа да можат да работат од каде било во светот. Во мојот нов живот, тимот се грижи за сè, а јас можам да го водам мојот бизнис, да го видам светот и да запознавам други директори кои исто така сакаат да се забавуваат. Едвај чекам да запловам во следната фаза од мојот живот. Сакам да продолжам да работам колку што можам повеќе и ќе работам како ментор на размислување со резидентните патници во авионот, како и со клиентите дома со кои работам онлајн.

View this post on Instagram

A post shared by Mimi - The Mindset Mentor (@mimibland.london)


- Сите ние живееме многу пофлексибилни животи и сфатив дека не сакам да бидам врзана за ист имот до крајот на мојот живот со постојано зголемување на сметките. Многу позабавно е да се излезе на море.

Бродот ќе прими 1.000 жители кои живеат во 547 целосно опремени резиденции кои се движат од најмалите кабини со една спална соба од 237 квадратни метри до мезонети од речиси 2.000 квадратни метри. Цените започнуваат од 850.000 фунти и достигнуваат до 6,5 милиони фунти за најлуксузните апартмани. MV Narrative има три базени и места за сончање, како и 20 барови и ресторани заедно со сопствена микропиварница.

Жителите можат да уживаат во библиотека од 10.000 книги, кино и уметничко студио. Спортските ентузијасти можат да уживаат во патека за трчање на отворено, најсовремени симулатори за голф и професионална продавница и пристаниште со лични пловила.


Фото: Инстаграм

Извор: Дејли Мејл