Мода за жени после 40: Како да изгледате префинето, модерно и отмено, но целосно пристојно (ФОТО)

По 40 -годишна возраст, секоја жена веќе многу добро знае што и одговара. Така изгледа барем на Инстаграм профилите на некои од нив кои ги воодушевуваат и инспирираат другите со својот изглед и моден избор.

Вака изгледаат нивните клучни парчиња облека, кои секој изглед на жена од четириесеттите години веднаш ќе го трансформираат во гламурозен!

1. Сако/ блејзер

„Сакото не е само за канцелариски и деловен стајлинг. Може да се префрли преку фустан, да се носи со спортска кошула или преку храбар чипкаст топ“, покажа Грес Ганем.

View this post on Instagram

A post shared by Grece Ghanem (@greceghanem)2. Чизми со високи потпетици

„Чизмите со високи потпетици се моето клучно парче без кое не можам да излезам, бидејќи со нив, дури и едноставниот фустан може да се претвори во нешто многу погламурозно во еден момент“, пишува Рената Јаздик.

3. Црно миди здолниште

„Црно здолниште може да биде основа за многу вечерни комбинации. Должината на колена или миди (до глуждот) изгледа одлично на секоја фигура, и може да се надополни со џемпер што ги открива рамената и патиките или чизмите подолу", советува Ким Мичел.

View this post on Instagram

A post shared by Kim Mitchell (@kimair)4. Темни панталони или фармерки

„Секоја жена треба да има пар темни фармерки, кои може да ги комбинира со омиленото здолниште или спортска маичка, каиш со копче и мала црна чанта“, вели Кејти Вилијамсон.5. Фустан со тенки прерамки (slip dress)

„Навистина, мал црн фустан е задолжителен за излегување, но јас лично претпочитам миди свилен памучен фустан со тенки прерамки, бидејќи ми го враќа чувството дека сум во моите 90 -ти години. Комбинирање на таков фустан под кожна јакна или блејзер може да создаде уникатен изглед“, пишува Грес Ганем.

View this post on Instagram

A post shared by Grece Ghanem (@greceghanem)6. Разиграна чанта

„Обожувам да носам опуштени фармерки, маичка и блуза кога излегувам. И за да ја направам таквата облека поспектакуларна, сакам да додадам торба во необична боја или со монистра, бидејќи тогаш целата комбинација има посебен, личен шарм “, рече Рената Јаздик.

7. Големи обетки

„Големите обетки додаваат сјај и„ повеќе сјај “; тие се најбрзиот начин да го претворите едноставниот стајлинг во нешто посоодветно за вечерта“, тврди Ким Мичел.

View this post on Instagram

A post shared by Renia Jaz (@venswifestyle)8. Впечатлив топ

„Сакам да се чувствувам удобно кога сум надвор, затоа претпочитам да носам фармерки и впечатлив топ, со пуф ракави, изработени од свила, со светки ... Таквиот топ во комбинација со високи потпетици е одлична комбинација за вечерно излегување “, вели Рената Јаздик.9. Мал црн фустан

„Малиот црн фустан е избор со кој никогаш нема да погрешите“, советува Кејти Вилијамсон.