„Моравме да го оставиме нашето дете“: Меган Маркл откри детали за несреќата во која за малку ќе настрадал нивниот син

Меган Маркл прозборе за пожарната несреќа што се случила во собата на нејзиниот син Арчи додека биле на турнеја во Јужна Африка.

Војвотката Меган Маркл ја искористи првата епизода од нејзиниот нов подкаст за да го критикува британското кралско семејство, тврдејќи дека била принудена да ги продолжи своите ангажмани на турнеја низ Јужна Африка, и покрај тоа што била оставена во солзи кога нејзиниот син Арчи за влакно избегал од пожар во спалната соба.

Меган им се нафрли и на оние кои ја критикуваа дека е амбициозна и пресметувачка кога почна да се гледа со принцот Хари, сето тоа за време на широката дискусија за новата епизода од нејзиниот долгоочекуван подкаст „Архетипи“ достапен на Spotify.

Меѓу другото, таа раскажа и непријатно искуство со пожар во есента 2019 година за време на разговорот со нејзината блиска пријателка, тенисерката Серена Вилијамс, која и се придружи во првата епизода.

Меган ја отвори душата за тоа што се случило откако дознала за блиското промашување на нејзиниот син Арчи кога се запалил грејачот во детската соба. Сè се случило откако таа им одржала говор на девојчиња во населбата Нинга во Кејп Таун, а потоа побрзала да го види својот син, кој морала да го остави зад себе за да направи уште еден официјален настан.

Таа, исто така, зборуваше за болката што ја преживеала зад затворени врати и рече дека не се сеќава дека некогаш лично ја почувствувала негативната конотација зад зборот амбициозен, додека не почнала да се гледа со нејзиниот сегашен сопруг. Таа се пожали на заблудата дека ако си амбициозна жена и имаш агенда, мора да бидеш пресметлива или себична или агресивна.

Подкастот на Меган започна да се емитува пред нејзиното и враќањето на Хари во Англија следниот месец во Манчестер и Лондон, пред да замине за Германија.

Говорејќи на подкастот за пожарот во собата на Арчи во Јужна Африка, Меган рече: „Имаше момент кога стојам таму и им говорам на жените и девојките, и го завршуваме состанокот, влегувам во автомобилот и ми велат дека избило пожар во куќата. Што? Избил пожар во детската соба. Се вративме. И, се разбира, како мајка велиш - „О, Боже, што се случува?“. Сите беа во солзи, потресени. А што да правиме? Излеговме и направивме уште еден официјален настан. Тогаш реков дека тоа нема смисла“, рекла таа.

Во моментот на несреќата, дадилката на Арчи го зела со себе за да земат ужина, токму кога греалката во детската соба се запалила.

„За нивното симнување долу, греалката во детската соба се запалила. Немаше детектори за чад. Некој случајно почувствувал чад во ходникот, влегол и го изгаснал огнот. Арчи требаше да спие таму. Моавме да го оставиме нашето дете. И иако после тоа не преселија на друга локација, сепак моравме да го оставиме и да завршиме уште еден официјален настан“, открила Меган.

Подоцна истиот ден, двојката ја посети историската област Шест во Кејп Таун, каде што се сретнаа со жителите во центарот за враќање дома.

Контроверзната африканска турнеја на Меган и Хари се одржа во есента 2019 година, само неколку месеци пред да се откажат од своите кралски титули.


фото: Profimedia