Му подаде рака за помирување на смртна постела: По 20 години, Ана Кокиќ се смири со нејзиниот татко Стеван

фото:Dragan Kadić

По две децении, пејачката Ана Кокиќ се смири со нејзиниот татко Стеван, со кого не беше во контакт скоро цели 20 години, причината беше - смртна постела.

Ана Кокиќ се смири со нејзиниот татко Стеван непосредно пред неговата смрт. Пејачката и нејзината сестра Маја скоро 20 години не разговарале со своите родители. Нивниот татко страдал многу поради тоа, но неговите ќерки сепак ја исполнија неговата последна желба.

Стеван мирно отиде во вечен одмор, затоа што неговите наследници дојдоа да го посетат и да му простат сè за што не одржуваа контакт со него две децении, пишува Курир.

Покојниот татко на Ана честопати им укажувал на неговите блиски колку му е тешко да нема контакт со своите деца. Тој страдал поради тоа, но работите се сменија кога се разболе сериозно. Ана и нејзината сестра слушнале дека има малку шанси татко им да се опорави, па решиле да го видат. Набргу потоа, Стеван Кокиќ почина. Изворот наведува дека разговорот помеѓу таткото и ќерките бил многу емотивен, исполнет со солзи.

- Ана и Маја го посетија својот болен татко. Ги средија односите и решија сè што им пречеше сите овие години. Мислам дека Стеван отиде мирно на тој свет, бидејќи целиот живот му беше важно да ги реши односите со децата. Знаете, тој исто така разговараше со пријателите, и каде и да се појави, за тоа колку го боли нивната врска и фактот дека тој не може да допре до својата ќерка дури и да се обидува со години. На крајот, сè беше решено. За жал, тој не живееше долго после тоа, жал ми е што долго време не можеше да ужива во нивното помирување - рекол изворот, а пренесуваат српските медиуми.

 По разводот на родителите на Ана, пејачката еднаш истакна дека со татко си се гледала повремено, но дека тоа главно било по нејзина иницијатива и дека со текот на времето целосно го прекинале контактот. Таа во неколку наврати изјави дека има семеен проблем и дека и таа и Маја би сакале да се реши, но во кругот на семејството.

- Кога нè напушти татко ми, не можев да ја разберам сериозноста на разделбата на моите родители. Тие се разведоа на суд во 1999 година, во време на бомбардирањата. Се гледавме на почетокот, па стануваше сè поретко. Кога сфатив дека секогаш го гледам татко ми самоиницијативно, решив да не инсистирам повеќе на тоа. Тешко ми беше, но... го немам видено со години. Тешко ми е и сега, но на самиот почеток ми беше многу потешко - изјави тогаш пејачката за Курир, додека нејзиниот татко истакна дека би сакал неговите деца да ја слушнат неговата страна од приказната.

- Жал ми е што така се случи. Приказната на нивната мајка влијаеше многу на нив. Не ми пречи, мајката е мајка, го разбирам сето тоа, но можевме да седнеме да разговараме, да ги слушнеме сите страни и да решиме сè. Се обидов, најтешка е за мене целата оваа ситуација, времето ќе покаже. Фала му на Бога, мојата ќерка има две девојчиња и тие ќе пораснат. Животот пишува романи. Ана е моја ќерка и ја сакам најмногу на светот. Го признавам мојот дел на вина. Јас сум виновен и жалам за сè. Секој би сакал да го врати своето семејство, вклучително и јас. Но, ако другата страна ја кажеше вистината, многу од ова ќе се променеше - заклучи во една прилика Стеван Кокиќ.

извор:GLOSSY

Може да ве интересира:

Слобода Миќаловиќ е прогласена за најубава природна актерка во светот: Дури и Моника Белучи ѝ оддаде признание