Најголемите трендови на фризури во 2022 година: Освен францускиот боб, овие три ќе бидат најпопуларни (ФОТО)

Најголемите трендови на фризури за 2022 година можеби нема да ве изненадат, но дефинитивно ќе ве воодушеват

Нема сомнеж дека 2021 година беше турбулентна година за нашата коса. Во првите неколку месеци од оваа година бевме свои фризери, стилисти и колористи дома поради навистина долго време без да одиме на фризер.

За среќа, ситуацијата е многу подобрена и сега конечно добивме можност да седнеме на фризерско столче и да им ја препуштиме косата на професионалците.

Мега волуменНавистина не е чудно што во 2022 година ќе се вратат сјајните и полни прамени. За 2022 година се предлага гламурозен и ултра волумен во стил на супермодел од 90-тите, а доколку не сте најголемиот мајстор со фен ви предлагаме совети за постигнување волумен од корен.

Микси

Она што „The Shag“ беше во 2021 година, микси ќе биде во 2022 година. Многу е похрабра од Shag, но сепак е доста нослива. Лесно се одржува, а можеби најважно е да имате контрола над вашата фризура во секое време и брзо да ја прилагодите на приликата.


Клучот на микси фризурата е во богатството на текстура и прамени.

Француски боб

Ова нема да биде изненадување. Да, францускиот боб ќе се гледа насекаде во 2022 година. Неговата скромна, класична природа значи дека ќе биде главниот тренд во светот на косата.

За да добиете живост и волумен во коренот што нема да ја оптоварува косата, користете супер лесна пена за стилизирање. Ова ќе и даде сила на косата без забележлива тежина.

Недовршен детски Боб

Кога сме кај боб фризурите, новиот боб на сцената за следната година е детскиот боб. Го видовме на сите модни писти (Chanel SS22), а би требало да биде една од најпопуларните фризури во наредните месеци.


Клучот е во кројот, затоа побарајте од вашиот фризер супер-краток боб, исечен до линијата на вилицата, доволно долга за да можете сè уште да го заглавите зад вашите уши. Потребно е се да биде со иста должина без да се обликува околу лицето. Ова е типот на фризура што можете да го исушите природно без никакви проблеми и ќе изгледа  чудесно како штотуку да сте излегле од фризерски салон.

Фото: Инстаграм