Најважно е да се избере бојата: 5 фустани на Александра Пријовиќ кои докажуваат дека цветниот дезен е задолжителен во секоја сезона

Кога станува збор за модните класици, цветниот принт е еден од ненадминатите - се носеше пред сто години, а ќе се носи уште сто години, на секоја облека му дава помека и поженствена линија, а може да се носи од јануари до декември , само ако внимателно избирате нијанси

Можеби Мерил Стрип не била воодушевена од изборот на цветен дезен за пролет во филмот „Ѓаволот носи Прада“, а иако тоа е вообичаено место во модата, тоа не значи дека треба да го заборавиме. Напротив - цветните мотиви се незаменлив дел од женската, а се почесто и машката гардероба и наједноставниот начин да му дадете на вашиот изглед шмек на романтика. И не само во пролет, туку и во сите годишни времиња!

Тоа добро го знае и пејачката Александра Пријовиќ, која често ја гледаме во парчиња облека со ваков принт, најчесто фустани, а особено овие ни паднаа во очи.

Најновиот цветен фустан на Александра е парче во мини-должина кое е украсено со мешавина од бордо и розови тонови. Станува збор за модел со долги ракави со благ пуф ефект, додека долниот дел е опуштен.Пејачката во мај позираше во многу интересен краток светлосин фустан украсен со извезени цветови од различни нијанси, а тоа е совршен избор за пролетната сезона и некоја свечена пригода. Го носеше со сандали со прерамки, а исто толку добро ќе изгледа и со розови салонки.


Непосредно пред тоа, додека календарот беше уште во зима, Александра позираше во кошула-фустан во пригушени нијанси, што е одличен избор за есенските и зимските месеци, додека потоплите и сончеви денови се резервирани за светли бои.


View this post on Instagram

A post shared by Aleksandra Prijovic (@aleksandraprijovic)Неколку месеци пред тоа, пејачката носеше ефектен макси фустан во црвена и беж нијанса украсен со цвеќиња од различни големини и форми и повторно се одлучи за неутрални тонови, иако фустанот го комбинираше со типични летни чевли.

View this post on Instagram

A post shared by Aleksandra Prijovic (@aleksandraprijovic)


Во текот на летото често ја гледавме Александра во фустани со различни кроеви и должини, а во една прилика донесе интересен модел со карнери кои се украсени со шарени мали цветови и го искомбинира со влечки Hermes кои нудат нијанси.


Фото: Инстаграм

Извор: glossy.espreso.co.rs