НЕКА БИДЕ ВАШ ИЗБОР: Оваа храна е многу богата со протеини

Едно варено јајце има 6 грама протеини, а овие намирници содржат уште повеќе. 

Јапонска соја

Јапонската соја, уште позната и како незрела соја, освен што содржи многу протеини, исто така е одличен извор на железо и калциум.

Бадеми

Бадемите се сметаат за храна што е богата со протеини, но исто така е богат избор на витамин Е, бакар и магнезиум.

Овес

Обично се смета дека овесот содржи скриени јаглехидрати, но вушност е многу богат со протеини, растителни влака, витамини, минерали и антиосиданси.

Сушени семки од тиква

Семките од тиква се познати по тоа дека содржат многу магнезиум, но се одличен извор и на протеини. Додајте ги во вашата омилена салата.

Сушена спирулина

Рибата не е единствената протеинска храна што доаѓа од океаните и морињата. Додадете ја сушената спирулина во салати, а во прав користете ја во смуди напивки.

Леблебија

Покрај протеини, леблебијата содржи железо, фосфор, калциум, магнезиум, манган, цинк и витамин К, како и сите витамини и минерали што помагаат во градење на поздрави коски.

Тофу сирење

Тофу сирењето ги содржи сите осум есенцијални аминокиселини, а ќе добиете и голема доза магнезиум, бакар, цинк и витамини.