НОВИОТ БРАН НА КОВИД ВО МАКЕДОНИЈА Е ЗАПОЧАНТ: Филипче уверува дека нема притисок врз болниците

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес конференција информираше дека новиот бран на корона вирусот во Македонија е започат, за што доказ е се повисокиот број на новозаразени случаи. Сепак, како што вели нема притисок врз болниците и дека голем број здравствени установи кои во претходниот период беа ковид-центри, се празни.

-Бранот е започнат, болниците се спремни, но дел од кадарот е преморен. Сепак, мора да кажам дека не е поентата болничките капацитети да се преполнат, најважно е луѓето да се вакцинираат, со што болеста нема да се трансформира во тешка форма, а со тоа нема да има оптоварување на болничките капацитети, истакна министерот. 

Детали на ФАКТОР ТУКА.