Ова беше омилениот бренд на чанти на Кралицата Елизабета II: Поседуваше над 200 модели, а се одликуваат со висока елеганција

Фото: profimedia


За разлика од сите други познати дами кои ни доаѓаат од британското кралско семејство, кралицата Елизабета Втора имаше многу екстравагантен стил, но со елегантни детали.

Може да се каже дека модниот фокус на кралското семејство кога е во прашање модата за прв пат беше насочен пред само три до четири децении, секако благодарение на принцезата Дијана.

Лејди Д беше таа која ги донесе Версаче, Диор и Гучи на британскиот двор, игнорирајќи ја очекуваната преференца за познатите британски брендови кои се спорофилизираа како луксуз, па дури ни за познатите дизајнери од Велика Британија.

Кејт Мидлтон барем избира британски дизајнери, но главно, не секогаш - најмногу му е лојална на Александар Меквин, додека Меган Маркл носи практично сè што сака.

Меѓутоа, кога станува збор за кралицата Елизабета, работите никогаш не биле препуштени на случајноста.

Фото: profimedia

Имено, кралицата беше лојална на познатиот британски бренд кој се заснова на традиционална изработка и датира од 1940-та година. Станува збор за брендот „Launer“, помалку познат на нашите простори, но високо ценет во Кралството Велика Британија.

Чантата со потписот „Лаунер“ прва ја носела кралицата-мајка на кралицата Елизабета Втора. Таа носеше црна кожена чанта со ваков потпис во 1950-та година и ја пренесе љубовта кон брендот на нејзината ќерка.

Цените на чантите се движат од 1.000 до 2.000 евра.

Кралицата Елизабета секоја година добиваше пет модели изработени по нарачка од овој бренд, тие беа претежно во црна боја, но со разлики во малите детали - како што е последниот слој материјал, подолги или пократки рачки (нарачаните рачки се исто така најважниот детал, со оглед на тоа што се исклучително важни за кралицата за комуникација и поздрав), тука е и длабочината на моделот, и преградите.

Фото: profimedia


Иако оваа чанта можеби нема да ви го привлече вниманието, доколку подобро ја погледнете, но кога подобро ќе ја забележите, самите ќе видите дека се работи за навистина квалитетен и безвременски модел. Така, еден лакиран црн модел со потписот „Лаунер“ кралицата го носеше цели четири децении.

Извор: elle.rs