„Оваа туршија не е здрава и полна е со хемикалии“: Д-р Перишиќ шокира со тврдењето за омилениот зеленчук на многу Македонци

Зелката е најдобра кога е кисела, но и свежата зелка може да има само корисен ефект врз нашето тело и имунолошкиот систем

Гастроентерологот Воислав Перишиќ во гостувањето на телевизија „Прва“ зборуваше за зеленчукот и неговите хранливи состојки, пробиотските бактерии, ајварот и киселите краставички.

- Пиперките имаат повеќе витамин Ц од лимоните, грејпфрутите или портокалите. Но тој не е стабилен на високи температури, а ако готвиме ајвар најголемиот дел ќе исчезне. Зелката по количество на витамин Ц е „крал на зеленчукот“, без разлика дали е свежа или кисела, изјави гастроентерологот.

Зелката е најдобра кога е кисела, но и свежата зелка може да има само благотворно влијание на нашиот организам и имунолошкиот систем. Пијалакот направен од овој зеленчук - расолницата „ги враќа луѓето во живот“.

- Расолот од зелка е најхранливата течност, која се добива со ферментација на апсолутно чудесно растение. Дури и луѓето кои ќе претерат со алкохол, утрото пијат расол, тој е полн со антиоксиданси, како и со пробиотици, објасни тој.

Зелката има многу добри бактерии кои се многу корисни за нашиот дигестивен систем, а домаќинките ги предупреди што не треба да прават кога подготвуваат симница за да не ги убијат овие бактерии. 

Зелката ја окарактеризира како „крал на зеленчукот“, а нагласи дека пиперките содржат најмногу витамини кога се свежи, пред да се обработат за зимница. Тогаш, Перишиќ рече, со неправилна подготовка на киселата зелка, расолот е полн само со хемикалии.

- Зелката има многу добри бактерии, одлична е за варење. Пробиотските бактерии можеме да ги добиеме од растенијата или директно од почвата, а зелката има многу такви. Важна е правилната подготовка, домаќинките понекогаш додаваат премногу сол и тоа ќе ги убие бактериите“, вели д-р Перишиќ и објасни колку сол треба да се додаде.

- Земете буре, само исечете ја зелката и извадете го коренот и ставете една кафена лажичка сол каде што бил коренот. Зелка понатаму ќе ферментира подалеку од сопствените бактерии, од кои повеќето се од родот Lactobacillus. Мора да се ослободиме од вишокот сол пред јадење, затоа е важно да ја измиеме киселата зелка“, потенцира гастроентерологот.

Тој советува да се консумира кисела зелка наместо свежа, иако нагласува дека и свежата зелка има многу добри својства. Докторот го „критикувше“ и зеленчук кој не го сака!

- Може ли кељот да се подготви за зимница, да биде кисел? Нема шанси. Нема ферментирачки јаглехидрати, истакна докторот.

Меѓу другите намирници што може да се кисели или да се конзервираат во текот на зимата на друг начин, тој го издвојува ренот, а го посочува и најдобриот начин да се подготви и да се „комбинира“ со друг зеленчук.


Фото: Youtube - screenshoot/unsplash

Расолот и киселата зелка се бомба за здравјето, а ние погрешно ги консумираме: Познат доктор откри како да не предизвикате цревни проблеми