По 24 години брак: Сопругата на Доктор Дре го обвини за насилство

„Тој неуморно ме злоупотребуваше и контролираше повеќе од половина од мојот живот и навредливо е што се обидува да докаже дека тоа не е вистина“.

Неколку дена пред хип-хоп ѕвездата Доктор Дре да заврши во болница под сомнение за мозочна аневризма, неговата сопруга Никол Јанг поднесе тужба обвинувајќи го за долгогодишно емоционално и физичко малтретирање.

Таа изјавува дека нејзиниот сопруг и ставил пиштол на главата, ја удрил со лицето и удрил во ѕидот, пишува „Дејли меил“.

Никол, која се бори на суд за својот дел од огромното богатство на раперот, ги покрена овие шокантни обвинувања како одговор на неговата изјава минатата недела „дека не ја малтретирал во ниту еден момент во текот на 24-те години брак“.

- Ја објаснив мачната и болна злоупотреба што Андре ми ја подготви за време на 25 години од нашата врска. Во два наврати, тој ми стави пиштол на главата, на 8 јануари 2000 година и на 20 ноември 2001 година. Тој ме удри двапати во главата, во 1999 и 2000 година. Ја шутна вратата од спалната соба каде што се скрив од неговиот бес. Вербално и емотивно ме уништи до тој степен што сега страдам од посттрауматски стрес - истакна Никол.


Сепак, таа призна дека Доктор Дре бил во право кога рекол дека полицијата никогаш не била повикана за време на нивниот брак.

- Тој го изоставува фактот дека полицијата беше повикана во септември 1995 година, непосредно пред нашиот брак, откако ме удри во ѕидот и ме подигна од подот, држејќи ме за вратот. Размислував многу пати да повикам полиција, но колку подлабоко влегував во насилна врска, толку беше посилен стравот од него и не верував дека некој може да ми помогне - рече таа, додавајќи дека има документирано доказ дека претрпела насилство.

- Тој неуморно ме злоупотребуваше и контролираше повеќе од половина од мојот живот, и навредливо е што тој се обидува да докаже дека не е точно - рече таа. Патем, неодамна, поради притисокот на нејзиниот правен тим, д-р Дре потпиша договор во кој тој мора да и плати два милиони долари до нивното следно судско рочиште во април.

Од нивното разделување во јуни, тој и платил околу 300.000 американски долари месечно, а Никол бара износот да се зголеми на два милиони месечно. Таа тврди дека има право да продолжи да ужива во луксузниот начин на живот, како што тоа го имала порано, и дека за тоа и требаат околу 2,5 милиони долари.

Во таа сума се вклучени околу 900.000 за забава, подароци и годишни одмори, 135.000 за облека, 30.000 за намирници и 10.000 за перење и чистење.

На крајот, 50-годишната жена го обвини нејзиниот сега веќе поранешен сопруг за „нескротливо однесување во брак“, и именуваше три од неговите наводни љубовнички, барајќи од нив да бидат сведоци и побара да провери дали има и вонбрачно дете.


Фото: Youtube/Инстаграм/drdre