Посна торта со бисквити и банана: Кремаста, вкусна и готова за 15 минути

Фото: Printscreen/youtube

Десерт каков што можете да посакате - лесен, освежителен, а сепак посен

Состојки:

500 грама посна плазма

250 грама посен путер

300 мл сок од портокал

200 грама шеќер во прав

250 гр ореви или лешници

1,5 кг банани

150 грама посно чоколадо

150 грама чоколадо за глазура


Подготовка: Измешајте ги омекнатиот путер, шеќерот и оревите. Потоа додадете сок од портокал и мелените бисквити. Се меша да се добие компактна смеса. Смесата поделете ја на два дела. Во едниот дел ставете ја растопената чоколада, па таа прва кора ставете ја на дното од тавата за торта. Одозгора ставете свежи банани, а одозгора остатокот од смесата со ореви и плазма. Одозгора ставете ја чоколадната глазура.

Извор: stil.kurir.rs