PRP третманот подмладува и зајакнува: Го има и кај нас, а пет светски ѕвезди го направиле

Терапијата сo плазма богата со тромбоцити, честопати наречена „Вампирски третман“ е апсолутно природна процедура со филери, која, според нејзиното име, е направена од вашата сопствена крв. Процесот е сличен на мезотерапија, додека вашата сопствена плазма се користи како напреден третман против стареење и лекување на кожата. Благодарение на својата природност, брзо видливите резултати и безбедноста, овој PRP третман има огромна популарност кај славните.

1. Ким Кардашијан

За да се добие помладешки изглед, популарната риалити ѕвезда Ким Кардашијан ја искористи PRP техниката, која е снимена во нејзиното шоу „Kim and Kourtney take Miami“. Таа ја избра процедурата „Vampire Facial“, кога специјалист има за цел да ги отстрани брчките и да добие блескав изглед на кожата со вбризгување на плазма богата со тромбоцити со употреба на микро-игла.

2. Анџелина Џоли

Актерката Анџелина Џоли ја одбра постапката „Dracula Facelift“ што го подобрува производството на колаген на местото на инјектирање. Благодарение на засилувањето на колагенот, лицето на Анџелина доби многу помлад и блескав изглед, а нејзината кожа се изедначи и стана еластична.

3. Коби Брајант

PRP третманот не е погоден само за женското лице, туку за секој дел од телото, дури и за мажите. Бидејќи повредите на коленото се најчестите закани за кошаркарите, неодамна починатиот Коби Брајант исто така требаше да се бори со овој проблем. Откако се обиде со неколку опции за обновување и размислуваше за предвремено пензионирање, Брајант отиде во Германија за да му стават PRP инјекции на коленото и со тоа доби можност да ја продолжи професионалната кариера без проблеми со коленото.

4. Тајгер Вудс

Слично на Брајант, Тајгер Вудс исто така имаше проблеми со коленото откако го скрши коленото во 2008 година. Тој доби неколку инјекции со PRP пред мастерс турнирот и наместо долг процес на болно закрепнување, тој оттука можеше да се натпреварува без да има болка.

5. Алекс Родригез

Познатиот бејзбол играч, како и сегашен сопруг на Џенифер Лопез, Алекс Родригез имаше операција во 2009 година по што лекарите очекуваа тој да има долга процедура на закрепнување и да може да ѝ се врати на својата кариера дури по многу долго време. Сепак, тој исто така беше подложен на PRP-терапија по неговата операција што му помогна да ја врати силата многу побрзо отколку што некој очекуваше и да ја продолжи својата успешна кариера за кратко време.

Овие успешни приказни докажуваат дека терапијата со плазма богата со тромбоцити не е само естетска процедура, туку е и корисно решение за други проблеми со здравјето и закрепнувањето, па дури и со проблеми со опаѓање на косата.

Резулати одупотреба на PRP

·  Ги намалува и забавува знаците на стареење на кожата;

·  Елиминација на фините (мрежни) линии односно брчки;

·  Зголемување на еластичноста на кожата;

·  Подобрување на тонусот и тургорот на кожата и добивање на здрав и мазен тен;

·  Намалени манифестации на акни;

·  Намалување на алергиски реакции и иритации на кожата;

·  Ја подобрува состојбата на косата и скалпот.

Кои кожни проблеми се решаваат со техниката ПРП?

-  Проблем со опаѓање на косата - има повеќе докази и студии дека ПРП е моќна алатка во борбата со опаѓање на косата. Тој не само што го зајакнува коренот на косата туку и стимулира нов раст на коса . На тој начин помага при проблеми како проретчување на коса , алопеција или тркалезни кружни полиња без коса, лесни и средни облици на машка ќелавост. Оваа техника во последно време се прави неколку дена пред изведување на пресадување на коса за поуспешно да се фатат и преживеат што поголем баој грифтови  а со тоа и ефектот од пресадувањето на коса би бил поголем.

-  Третман на стрии - се корегираат стриите  преку исполнување на  празнината со нов колаген а тие тие стануваат плитки , тенки и неприметни. Тој е еден од ретките третмани за решавање на овој проблем и е особено успешен кога стриите се  црвени и свежо створени.

-  Третман на лузни од акни -со помош на своите тромбоцити кои стимулираат стварање на нови колаген, фибрин и други елементи, се исполнуваат дупките и лузните од акни на еден природен начин. Оваа стимулациа еиста така многу ефектна во цели на освежување и подмладување на лицето и корекција на ситни и средно изразени брчки.


Во случај да се заинтересирате, прочитајте повеќе за терапијата или закажете консултација со специјалист во Ординацијата Д-р Анчевски, каде моментално овие третмани се на промоција.

Д.К.