Сега крвниот притисок ми е 125/80: Д-р Несторовиќ откри како ја излекувал хипертензијата

Во голема исповед пред ТВ-камерите во емисијата „Говорница“ проф. Д-р Несторовиќ зборуваше за семејството, сиромаштијата, здравјето. 

„Постојат многу конвенционални лекари кои не го сакаат тоа што го зборувам“, вели тој, па раскажа како пред дваесетина години бил на работ на смртта.

 Пред дваесетина години се чувствував лошо.
Се' изгледаше добро, но се чувствував лошо. И тогаш разни лекари почнаа да ме лекуваат, сите мои пријатели, врвни доктори. Но, мене ми изгледаше дека ќе умрам.
Почнувам да се онесвестувам, добивам кризи со низок притисок. 
..Кулминираше еден ден кога изгубив свест додека возам. За среќа, успеав да се свртам кон тротоарот и таму се онесвестив. Дојде брзата помош, сопругата… ми го измерија крвниот притисок кој беше 55 со 30. 

А земав лекови за крвен притисок. И видов дека тоа не води никаде. Па, почнав да истражувам за крвниот притисок малку повеќе.
Потоа наидов на книга од сериозен германски кардиолог и видов дека проблемот е во тоа што кога лекувате некој што има стресна хипертензија (висок крвен притисок), а јас го имав тоа, земате лекови и тогаш имате низок крвен притисок.
И тоа ниско ниво е поопасно затоа што тогаш луѓето добиваат мозочен удар затоа што нема кислород во телото. 

 Потоа прочитав еден Русин чие објаснување изгледа толку глупаво што беше сосема јасно дека е вистина. Тој рече - како што стареете, вашиот 'рбет се осифицира, тој ги притиска крвните садови што одат до мозокот, а како помалку крв влегува во мозокот, тогаш мозокот испушта сигнали и го зголемува крвниот притисок за да добие повеќе крв. И таму, Русинот пишува дека треба да правите вежби за 'рбет. Бидејќи имав и проблеми со 'рбетот, решив да започнам да вежбам… сега имам притисок 125 со 80. 

 извор: ordinacija.tv / новости.рс / zenskikutak.rs

-Пулмологот Несторовиќ тврди: Поголеми се шансите да добиете тумор, отколку ковид-19
-Има еден голем проблем со вакцината: Пандемијата ќе мора да се „смири“ во одреден момент, истакна Несторовиќ