Шведска е победник на 67 издание на Евровизија

На овогодинешното 67 издание на најпознатото музичко шоу во светот Евровизија, кое годинава се одржа во Ливерпул, Велика Британија победи Шведска со музичката нумера Tatto која ја изведе пејачката Лорин.

Песната освои вкупно 583 поени, со што го освои и првото место.


Како и секоја година, така и оваа, не изостануваа оние кои сакајќи да бидат посебни и забележани ги надминаа границите на пристојноста. А за победничката песна и изведбата на артистот на сцената споделија дека пејачката во скромен стајлинг, со големи канџи и необичен танц ја истакна својата дива страна. 


Фото и Видео: Youtube