Сируп од ѓумбир за упорна кашлица: Го смирува грлото подобро од апчињата што ги купувате

Сирупот од ѓумбир прекрасно го загрева телото, ја смирува кашлицата и ги смирува болките во грлото

Дали кивате, ви тече носот и кашлате, дали сте настинати? Испијте една лажичка сируп од ѓумбир или направете си топол пијалок. Еликсирот од ѓумбир земен директно од лажицата има малку жежок вкус на карамела, а станува поблаг во пијалокот. Може да се зема наутро, во текот на денот и навечер.

Домашниот сируп од ѓумбир е многу лесен за подготовка. Се што треба да направите е да земете три состојки, да ги измешате навечер и наутро ќе имате готов сируп.

За да направите домашен сируп од ѓумбир, очигледно ви е потребен ѓумбир, кој содржи биоактивно соединение наречено gingerol. Gingerol има антиинфламаторни и антибактериски својства, го поддржува телото во борбата против вирусите. Освен тоа, ѓумбирот помага да се намали вртоглавицата и мачнината кои понекогаш се јавуваат при инфекции.

Друга состојка е лимонот. Богати се со витамин Ц, содржат и албедо, што е белиот дел што обично го избегнуваме, па затоа во овој рецепт не цедиме само сок од лимон. По темелно чистење на кожата, исечете го овошјето на парчиња. Витаминот Ц ги неутрализира слободните радикали во телото и на тој начин го поддржува имунолошкиот систем. Го намалува воспалението и отокот во телото додека се бори со настинки. Исто така, малку ја омекнува слаткоста на сирупот.

И во сурупот има многу сладост, бидејќи основата е медот. Овој природен супресив за кашлица има благотворно дејство и на сува и на влажна кашлица.

Рецепт за домашен сируп за кашлица со ѓумбир

За тегла од 500-600 ml, подгответе:

400 гр мед

2 лимони, исечени

4 цм свеж ѓумбир, сецкан.

Ставете неколку парчиња лимон и неколку ѓумбир во голема, врела тегла. Истурете 2-3 лажици мед. Повторно додадете лимон и ѓумбир, повторно истурете мед. Повторете додека не се потрошат сите производи.

Затворете ја теглата и оставете ја во фрижидер најмалку 12 часа. Благодарение на ова, сите состојки ќе се соединат и медот заедно со сокот од лимон и ѓумбирот ќе формираат ароматичен сируп. Добро протресете пред употреба за да се соединат сите состојки и да се заситат вкусовите.

Смесата може да се чува во затворена тегла во фрижидер до 2 месеци.

Готовата смеса пијте ја неколку пати на ден по лажичка или додајте ја во топла, но не врела вода, па пијте како чај.

извор:najzena