Сите ја знаат како Слаѓа Алегро, но ретко кој знае кое е нејзиното вистинско презиме: Пејачката откри што пишува на нејзината лична карта

Не е невообичаено многу јавни личности да користат уметнички имиња во бизнисот, а една од нив е и познатата Слаѓа Алегро

Познатата пејачка Слаѓа Алегро со години е на балканската музичка сцена, а сите добро ја знаеме по тоа име. Сепак, дали некогаш сте се запрашале кое е нејзиното вистинско презиме.

Прекарот „Алегро“ го добила поради истоимениот бенд во кој била главен вокал. Сепак, многу години откако ја напушти групата и продолжи со независна кариера, луѓето сè уште ја нарекуваат така.

- Па, тоа е препознатливо, и нормално е публиката, новинарите и другите да ме нарекуваат така и да ме потпишуваат така кога сум гостин некаде или пеам - рече Слаѓа.

Таа додаде дека тоа не е ништо необично за неа, и дека никогаш не го криела своето вистинско презиме.

- Моминското презиме ми е Вујичиќ, така беше порано, а сега откако сум мажена сум Слаѓана Драгаш, така пишува во моите документи. Мислам дека повеќето луѓе не го знаат моето презиме, но Боже мој – истакна пејачката.

View this post on Instagram

A post shared by Sladja Allegro (@sladja.allegro)


Да потсетиме, Слаѓа со години е во брак со Зоран Драгаш, со кого ја доби ќерката Мила, а на своите следбеници на социјалните мрежи често им покажува како изгледаат нивните семејни моменти во кои уживаат сите тројца.


Извор: glossy.espreso.co.rs