Сладолед-торта од пишкоти готова за 15 минути: Кремаст, миризлив и освежителен десерт кој не може да не успее

Доколку сакате да се засладите со торта за која не е потребна рерна, вреди да се има овој рецепт

Тортите со сладолед се десерт без кој нема слатко лето, а ова е еден од најлесните за подготовка! Доколку сте љубители на домашните слатки од пишкоти, сигурно ќе ви се допадне овој практичен деликатес, бидејќи овие меки бисквити „чуваат“ секакви кремасти филови кои ќе ви обезбедат освежување.

Подготовката е многу брза и лесна, а невозможно е да не успее!

Состојки:

10 g инстант кафе

400 гр пишкоти

200 мл топла вода

300 мл слатка павлака

100 гр шеќер во прав

80 гр шлаг во прав со вкус на ванила

10 гр ванилин шеќер

300 мл млеко

50 гр какао во прав

Подготовка:

Истурете 10 шолји инстант кафе во сад, прелијте го со топла вода и добро промешајте.

Исечете ги пишкотите на половина, па потопете ги едно по едно во кафето и наредете ги на дното од калапот.

Истурете ја слатката павлака во длабок сад, а потоа додадете го шеќерот во прав, шлагот во прав со вкус на ванила, ванилиниот шеќер и млекото.

Матете со миксер додека не се згусне, па оваа смеса поделете ја на два дела и во едниот дел измешајте какао.

Наредените во калапот колачињата прелијте ги со чоколадниот фил во кој сте полиле какао и со шпатула израмнете ги.

Врз тоа ставете ја жолтата половина од филот и израмнете.

Врз сѐ наредете уште еден слој пишкоти потопени во изматено кафе.

Ставете во фрижидер еден час. По желба посипете со какао во прав, рендано чоколадо, шарени трошки...

Погледнете ја подготовката на оваа сладолед-торта.
Извор: glossy.rs